ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Κόστιτς: «Έκανε καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο»

Τα τρίποντα έπαιξαν μεγάλο ρόλο, σύμφωνα με τον Όλιβερ Κόστιτς...

Στην απόδοση, αλλά και τα τρίποντα που σημείωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, στάθηκε ο προπονητής της Μπάγερν Όλιβερ Κόστιτς.

Ο κόουτς των Γερμανών σχολίασε αρχικά: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Έκαναν ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα και αυτό ήταν το τέλος. Άνοιξε η διαφορά και ήταν ξεκάθαρο ποιος θα κερδίσει το παιχνίδι.

Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι για περίπου 35’, ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί και καλοί αμυντικά, βρήκαμε λύσεις και τα τελευταία 5-6 λεπτά χάσαμε τη συγκέντρωση και δεν μπορούσαμε να νικήσουμε στο παιχνίδι».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μπαρτζώκας: «Είναι φυσιολογικά τα σκαμπανεβάσματα»

Αναφορικά με τις διαφορές που είδε ο Κόστιτς ανάμεσα στο ματς στη Γερμανία και το ΣΕφ, τόνισε: «Υπάρχουν διαφορές στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο όλου του αγώνα ως το 37’ μέχρι τα τελευταία δύο λεπτά που γυρίσαμε το παιχνίδι. Με καλό σουτ, ριμπάουντ και έπαιξαν με τον δικό τους τρόπο και πήραν τη νίκη».

Για τα μεγάλα σερί που δέχθηκε η Μπάγερν σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ: «Έχετε δίκιο. Η δύναμη της ομάδας είναι πως ποτέ δεν παραδινόμαστε. Είχαμε κάποια προβλήματα που αφορούν τη φυσική κατάσταση των παικτών, είχαμε δύο παίκτες που είχαν προβλήματα τραυματισμών.

Ο Μπρέι ήταν εκτός για έξι μήνες, ο Λο μια εβδομάδα δεν μπορούσε να προπονηθεί.

Χάσαμε σε ενέργεια, κουραστήκαμε και γι’ αυτό ο Ολυμπιακός νίκησε. Θα δουλέψουμε για να βελτιώσουμε τη φυσική μας κατάσταση, γιατί είναι βασικό για την Euroleague».

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κόστιτς: «Έκανε καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.