ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μπάγερν 82-68: Μαέστρος Σλούκας, εκτελεστής Λαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός ήταν βελτιωμένος κόντρα στην Μπάγερν, ο Σλούκας κερνούσε τους συμπαίκτες του και η νίκη ήταν φυσιολογικό επακόλουθο

Ο Ολυμπιακός ήταν βελτιωμένος, ο Σλούκας (ελλείψει και του Σπανούλη) ανέλαβε να κάνει ευτυχισμένους τους συμπαίκτες του με 13 ασίστ. Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο για να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας. Και κάπως έτσι οι Πειραιώτες επικράτησαν 82-68 της Μπάγερν στο τουρνουά της Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα του από την Βιλερμπάν και το προβληματικό πρόσωπο, ανασυντάχθηκε. Και μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του γηπέδου κι έδειξε πολλά από τα καλά του στοιχεία.

Και κάποια απ’ αυτά ήταν… κρυμμένα στον πάγκο στο προηγούμενο ματς. Όπως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που είχε εξαιρετική απόδοση και βρήκε κίνητρο να δείξει ότι θα παλέψει να κερδίσει όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο.

Μάλιστα ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού… Πολύ σημαντικό, πολύ δε περισσότερο όταν στον προηγούμενο αγώνα δεν είχε αγωνιστεί ούτε δευτερόλεπτο.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο παρουσίασε το ίδιο πρόσωπο με τον αγώνα κόντρα στην Βιλερμπάν. Μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και στην επικοινωνία, πολύ κακό περιφερειακό σουτ, χαμένες οι προσωπικές μονομαχίες στην άμυνα. Μόλις 1’30’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Μπάγερν ήταν μπροστά με 14-4. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/6 τρίποντα αλλά και 2/7 δίποντα. Συνολικά 2/13 σουτ. Η άμυνα επίσης δε λειτουργούσε καθώς η Μπάγερν εύκολα είχε 6/9 σουτ (εκ των οποίων 1/2  τρίποντα).

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν με δύο συνεχόμενα καλάθια στα τελευταία 33’’ να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -7 (σκορ 17-10).

Η είσοδος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη έδωσε επιθετική ανάσα στον Ολυμπιακό. Ο διεθνής άσος με 2/2 τρίποντα έφερε τον Ολυμπιακό στο -5 (σκορ 30-25) καθώς οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί με 30-18.

Ο Ολυμπιακός ήταν περισσότερο εύστοχος στα περιφερειακά σουτ. Τα 0/6 τρίποντα της πρώτης περιόδου έγιναν 4/4 στην δεύτερη! Με μια υπέροχη συνεργασία Σλούκα- ΜακΚίσικ στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 32-31 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι πολλά λάθη (8 στο σύνολο) αλλά λειτούργησε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο.

Στην 3η περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν να παρουσιάζουν βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι. Με σερί 7-0 πέρασαν 38-34 ενώ η ευστοχία τους έξω από τα 6,75μ. ήταν αξιοσημείωτη μετά από μια κακή πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βγάζει ένταση στην άμυνα κι αυτό του έδινε μεγάλη αυτοπεποίθηση στην επίθεση.

Κάπως έτσι προηγήθηκε με 46-39 ενώ απέμεναν 3’30’’ για το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (53-43) στο 28’. Και είναι χαρακτηριστικό της έντασης που έβγαζαν στην άμυνα και αξιοποιούσαν στην επίθεση, οι 14 πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου και οι 8 από τον αιφνιδιασμό.

Για τον Ολυμπιακό ήταν επίσης πολύ σημαντικό το ότι ο Άαρον Χάρισον είχε πολύ καλή παρουσία στην 3η περίοδο, τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 58-49 στο τέλος της 3ης περιόδου. Και σίγουρα οι παίκτες του είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό… Κυριάρχησε απόλυτα μέχρι το τέλος. Συνέχισε να βγάζει ένταση στην άμυνα αλλά και καλές συνεργασίες στην επίθεση. Κι έφτασε άνετα στη νίκη με 82-68

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 9 (1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 13 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Σλούκας 7 (1/3 τρίποντα, 13 ασίστ), Βεζένκοφ 12 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/5 τρίποντα), Μάρτιν 13 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 3 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (0/6 τρίποντα)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Γουέιλερ- Μπαμπ 4, Μπάλντγουϊν 7, Μπρέι 8, Ρέινολντς 7, Τόμας 10, Λούτσιτς 11, Τζέντοβιτς 9, Αμέιζε 3, Τζόνσον 7, Σίσκο 4, Γκραντ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μπάγερν 82-68: Μαέστρος Σλούκας, εκτελεστής Λαρεντζάκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College