ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μπάγερν 84-82: Νίκη χρυσάφι

Ο Ολυμπιακός είχε αγώνα… χωρίς αύριο κόντρα στην Μπάγερν και η νίκη με 84-82 είναι σημαντική αφού τον κρατάει κοντά στην οχτάδα. Κορυφαίος του αγώνα ο Σλούκας, σαφώς βελτιωμένοι αμυντικά στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι».

Μπορεί ο Ολυμπιακός να πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές από τους εξαιρετικούς Γερμανούς αλλά στο τέλος έμεινε με το χαμόγελο μετά το άστοχο τρίποντο του Ζίπσερ. Έξαλλοι οι Γερμανοί, διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του Βεζένκοφ (με το σώμα) και ο Τρινκιέρι… έφτασε μέχρι το κέντρο του γηπέδου για να ζητήσει εξηγήσεις από τον διαιτητή.

Το αρχικό 16-9 και τα καλά μαντάτα από τα 2 φάουλ του Μπάλντουϊν από το πέμπτο λεπτό (έκανε καλή δουλειά ο Τζένκινς) γρήγορα έγινε… προβληματισμός. Η Μπάγερν έσφιξε την άμυνά της, και στα τελευταία 3’30’’ της πρώτης περιόδου έκανε αρχικά ένα σερί 9-0 και τελικά με επιμέρους σκορ 13-2 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-18 υπέρ της.

Τα επιθετικά ριμπάουντ των Βαυαρών είχαν προκαλέσει ζημιά όπως και τα λάθη του Ολυμπιακού (5 στο σύνολο).Οι Πειραιώτες αν κι έβγαλαν ενέργεια στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου ενώ είχαν και τον Σλούκα σε καλή βραδιά επιθετικά, αντιμετώπιζαν αρκετά ζητήματα στην άμυνα.

Με τον Σίλει να έχει 4/5 τρίποντα η Μπάγερν ξέφυγε 35-28 στο 15’ και λίγο αργότερα 42-43. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, χάρη στο ψηλό του σχήμα. Με Ζαν Σαρλ- Ελις- Βεζένκοφ και τον Χάρισον δίπλα στον Σλούκα, ισοφάρισε 44-44 αλλά οι Γερμανοι ήταν μπροστά (46-44) στο ημίχρονο.

Τα 9 λάθη του Ολυμπιακού αλλά και τα 7/15 τρίποντα των φιλοξενούμενων αλλά κυρίως οι 16 ασίστ τους (για μόλις 6 λάθη) έδειχναν πολλά. Το πρόβλημα για την Μπάγερν ήταν τα 4 φάουλ του Σίλι, του παίκτη που έβγαλε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Τρινκιέρι. Οι 14 πόντοι από τα λάθη του Ολυμπιακού, οι 10 σε αιφνιδιασμό και οι 8 από επιθετικά ριμπάουντ δείχνουν γιατί έφτασαν άνετα τους 46 πόντους. Και πόσο προβληματική φυσικά ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς δύο από τα καλύτερα εργαλεία της, τους Παπανικολάου και ΜακΚίσικ.

Με τον Ρέινολντς να κάνει αυτή τη φορά μεγάλη ζημιά, η Μπάγερν προηγήθηκε 59-55 στο 27’ αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 9-0 και ξέφυγε 64-59. Αυτό το ξέσπασμα ήταν το καλύτερο σημείο των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο (64-61 στο 30’ το σκορ) όπου περιόρισαν τα λάθη τους (μόνο ένα), δεν πόνεσαν από τα περιφερειακά σουτ των Γερμανων (0/3 τρίποντα). Κάπως έτσι εξηγείται το παθητικό των 15 πόντων.

Η αλήθεια είναι ότι στο δεύτερο μέρος το δίδυμο Σλούκα- Σπανούλη στο παρκέ λειτουργούσε καλά και ο Ολυμπιακός μετά από τρίποντο του αρχηγού του προηγήθηκε 69-63 στο 32’.Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν αυτοπεποίθηση και με δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα ξέφυγαν 75-66 στο 33’30’’

Τα προβλήματα άρχισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Μπάγερν κράτησε για τρία λεπτά τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο και ισοφάρισε 77-77 μετά από σερί 9-0. Και με τον Σίλεϊ να φτάνει τα 6/7 τρίποντα…

Ο Βεζένκοφ (2’30’’ πριν το τέλος) ευστόχησε και πήρε και φάουλ (80-77) δίνοντας ανάσα στην ελληνική ομάδα. Με το σκορ στο 82-79 ο νευρικός Μπάλντουϊν έκανε το 7ο λάθος του (εντελώς αβίαστα) και ο Σλούκας τιμώρησε τους Γερμανούς (84-79 στα 43’’). Η Μπάγερν όμως είχε σφυγμό μετά το 7ο τρίποντο του Σίλεϊ. Ο Χάρισον αστόχησε κι εμειναν 4’’ για την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Το σουτ τριών πόντων του Ζίπσερ ήταν άστοχο με τον Τρινκιέρι να… φτάνει στο κέντρο του γηπέδου για να διαμαρτυρηθεί στο διαιτητή για το μαρκάρισμα του Βεζένκοφ με το σώμα.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μπάγερν 84-82: Νίκη χρυσάφι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College