ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Ερυθρός Αστέρας 94-79 : Επιτέλους νίκη

Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης, έπαιξε σκληρά στην άμυνα κι επικράτησε και με διαφορά (94-79) του Ερυθρού Αστέρα.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έσπασε το αρνητικό σερί των 7 αγώνων και νίκησε για πρώτη φορά μετά τις 19 Ιανουαρίου. Τότε είχε επικρατήσει στη Λιόν της Βιλερμπάν στην παράταση. Επίσης ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη μετά τις 8 Ιανουαρίου (είχε νικήσει την Μπάγερν). Ο Βεζένκοφ με τον ΜακΚίσικ ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων»

Ο Ολυμπιακός είχε απόλυτη συγκέντρωση και ηρεμία στην επίθεσή του κι αυτό τον βοήθησε από πολύ νωρίς να κυριαρχήσει. Ήδη στο 7’30’’ τα σκορ ήταν 22-14, με καλή επίθεση (3/4 τρίποντα) με άριστη δημιουργία (8 ασίστ) και διάθεση (4 επιθετικά ριμπάουντ). Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει σχεδόν τους μισούς πόντους (10) από δεύτερες επιθέσεις και είχαν καλό ρυθμό (μόλις ένα λάθος).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε ένα πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο (30-19) με στατιστικά για Όσκαρ (13/19 σουτ με 3/4 τρίποντα) και 10 ασίστ για μόλις ένα λάθος. Κυριαρχία στα ριμπάουντ (10 έναντι 4), πλουραλισμός στην επίθεση, διάθεση, ενέργεια και όλα καλά!

Όμως άρχισαν να βγαίνουν κάποια προβλήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση όπου σταμάτησε η καλή κυκλοφορία και οι Πειραιώτες έγιναν στατικοί. Η αστοχία στις βολές στερούσε εύκολους πόντους αλλά και οι Σέρβοι είχαν αρχίσει να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση.

Στο 16’ το σκορ είχε γίνει 42-38 και οι φιλοξενούμενοι είχαν γίνει απειλητικοί. Η άμυνα των Πειραιωτών είχε σοβαρά προβλήματα στη δεύτερη περίοδο. Το σκορ του 20λεπτου (53-48) το φανέρωνε καθώς ο Ερυθρός Αστέρας είχε πετύχει 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν δεκάλεπτο με μηδέν λάθη και ημίχρονο με ένα (!) για 14 ασίστ μάλιστα. Με 73% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα. Αλλά η κακή τους άμυνα στο σετ παιχνίδι μάλιστα δεν τους επέτρεψε να έχουν διαφορά ασφαλείας. Και να έχουν δεχτεί 48 πόντους από τη χειρότερη επίθεση της φετινής διοργάνωσης.

Στο 24’ ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (58-59) και ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από τα τρίποντα του ΜακΚίσικ! Ο έμπειρος Σιμόνοβιτς (4/4 τρίποντα) είχε κάνει μεγάλη ζημιά. Με 1’13’’ για το τέλος της 3ης περιόδου, ο Βεζένκοφ έδωσε αέρα (72-67) μετά από τρίποντο στον Ολυμπιακό και ο Ολυμπιακός τελείωσε καλά το δεκάλεπτο (75-67). Με μια καλή διαφορά μετά από ώρα.

Το σερί έφτασε στο 10-0 όταν με νέο τρίποντο από τον Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 78-67 ενώ στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο (84-75). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία απόπειρα όταν με 3’11’’ για το τέλος μείωσαν σε 84-79 αλλά το έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ έδωσε πάλι άνεση στον Ολυμπιακό (87-79). Πλέον ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα ζήτημα ώστε να φτάσει στη νίκη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Ερυθρός Αστέρας 94-79 : Επιτέλους νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College