ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- ΤΣΣΚΑ 74-75: «Πλήρωσε» το πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά 25 πόντων απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και πήγε για ιστορική ανατροπή που όμως εξαιτίας λεπτομερειών δεν ολοκληρώθηκε.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (74-75) γιατί «πλήρωσε» την κακή του εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Διότι όταν βελτιώθηκε, έδειξε στοιχεία που έπεισαν ότι όλοι αδίκησαν τους εαυτούς τους. Οι 2/3 βολές του Τζέιμς στο τέλος και το άστοχο σουτ του Πρίντεζη (με τη μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι) έκριναν το σκορ σ’ έναν αγώνα με δύο όψεις. Τρομερός ο Σακίελ ΜακΚίσικ, με ρεκόρ καριέρας σε πόντους. Ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση από το -25.

Η ΤΣΣΚΑ φαινόταν και ήταν τρεις ταχύτητες παραπάνω από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο. Κι αυτό ήταν εμφανές όχι μόνο από την επίθεση αλλά κι από την άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» δε μπορούσαν να λειτουργήσουν και ήταν μετρημένες στο δάχτυλο του ενός χεριού οι οργανωμένες προσπάθειες. Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έκανε καλή δουλειά καθώς οι Ρώσοι προηγήθηκαν 24-9 με σερί 10-0 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο διάστημα αυτό η ΤΣΣΚΑ είχε 7 ασίστ και μόλις ένα λάθος ενώ ο Ολυμπιακός είχε 3/15 σουτ και 4 λάθη.

Το ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο με την ΤΣΣΚΑ να βλέπει τον Λούντεμπεργκ στο ντεμπούτο του στην Euroleague να συμπληρώνει ιδανικά τον Βόιτμαν. Οι δυο τους είχαν 21 πόντους στο πρώτο μέρος όταν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 44-26. Ο Ολυμπιακός με 9 λάθη και μόλις 5 ασίστ αλλά και 3/18  τρίποντα δε μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο.

Το πιο ανατριχιαστικό στατιστικό όμως αναγραφόταν σε άλλες καρτέλες. Στο πρώτο ημίχρονο οι πόντοι από αιφνιδιασμό ήταν 15 για την ΤΣΣΚΑ και από λάθη αντιπάλου ήταν 14. Και στις δύο κατηγορίες αυτές ο Ολυμπιακός είχε μηδέν…. Κι αυτό λέει πολλά.

Όμως ακόμα περισσότερα λέει το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ από το πρώτο δευτερόλεπτο και δεν είχε καθόλου ενέργεια. Δεν ήταν επιθετικός… Κι αυτό δε φαίνεται μόνο από τα μόλις 3 λάθη της ΤΣΣΚΑ. Αλλά κι από τα 6 φάουλ των «ερυθρόλευκων».

O εφιάλτης άρχισε να γίνεται εντονότερος όταν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +25 (σκορ 51-26) στις αρχές του δευτέρου μέρους. Όμως η ενέργεια που έβγαλε ο Σακίελ ΜακΚίσικ με τρία κλεψίματα και 9 πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σερί 9-0 και στην πρώτη φορά που έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν περισσότερη ενέργεια πλέον και προσπαθούσαν. Στο 27’30’’ με επιμέρους σκορ 19-4 είχαν μειώσει σε 55-45 καθώς η άμυνά τους απέδιδε. Η ΤΣΣΚΑ που είχε 3 λάθη στο πρώτο 20λεπτο είχε κάνει 6 στο τρίτο δεκάλεπτο. Με 2/2 βολές του Σλούκα ο Ολυμπιακός μετά από ώρα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (49-57). Το επιμέρους σκορ (23-15) υπέρ του στην 3η περίοδο δείχνει ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πετάξει 20 λεπτά, όλο το πρώτο ημίχρονο, στα σκουπίδια.

Βέβαια το να γίνει η απόλυτη ανατροπή από το -25 κι απέναντι σε μια ομάδα όπως η ΤΣΣΚΑ δεν είναι εύκολο. Οι Ρώσοι ξέφυγαν εκ νέου (65-49) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 15-0 (!!!) και μείωσε σε 65-64 με 4’’ να απομένουν. Πλέον ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή καθώς η ελληνική ομάδα έβγαζε ενέργεια, μυαλό και φρεσκάδα. Και κυρίως άμυνα… Και με τον ΜακΚίσικ να έχει πάρει «φωτιά» και να έχει καταρρίψει ήδη το ρεκόρ πόντων του στην Euroleague.

Και να ήταν μόνο αυτά; Με 2’53’’ για το τέλος, το τρίποντο του Βεζένκοφ έδωσε το προβάδισμα (69-68) στον Ολυμπιακό… Ο Τζέιμς απάντησε (69-71) και ο ΜακΚίσικ έχασε 2 βολές αλλά κέρδισε την κατοχή από τον συμπατριώτη του στην επίθεση. Ο οποίος φώναξε για φάουλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Με 44’’ για το τέλος, ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά 72-71 από αιφνιδιασμό με τελικό αποδέκτη τον Ζαν Σαρλ. Οι Ρώσοι απάντησαν με τον Μπόλομποϊ  αλλά το καλάθι του Πρίντεζη έδωσε προβάδισμα (74-73) στον Ολυμπιακό. Ο Πρίντεζης έχασε τη βολή (είχε κερδίσει και φάουλ) κι ακολούθως ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε τρεις βολές μετά από φάουλ του Σπανούλη.

Με 2,6’’ να απομένουν ο Τζέιμς είχε 2/3 βολές (75-74 για την ΤΣΣΚΑ)… Στην εκπνοή το σουτ του Πρίντεζη έκανε… άσχημο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε!

Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- ΤΣΣΚΑ 74-75: «Πλήρωσε» το πρώτο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College