ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Ζενίτ 68-77 (παρ.): Στο ναδίρ (vid)

Ολυμπιακός- Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 68-77: Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην παράταση με 77-68 για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα κατέρρευσε στο έξτρα πεντάλεπτο και γνώρισε την πρώτη της ήττα για φέτος στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο...

Ολυμπιακός- Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 68-77: Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην παράταση με 77-68 για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα κατέρρευσε στο έξτρα πεντάλεπτο και γνώρισε την πρώτη της ήττα για φέτος στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 12-0.  Η Ζενίτ άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της, συνδέθηκαν με το καλάθι και μείωσε την εις βάρος τη διαφορά.  Όχι μόνο αυτό, αλλά στο τέλος του πρώτου οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ βρήκε κάποια ελεύθερα σουτ και διεύρυνε το προβάδισμα της. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κέβιν Πάντερ με τον Βασίλη Σπανούλη και ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα.

Η ομάδα του Χουάν Πλάθα έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 38-36.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και έτρεξαν ένα σερί 2-10 (από 36-36 σε 38-48). Εκεί ο Μιλουτίνοφ και ο Παπανικολάου πήραν την ομάδα του Πειραιά από το χέρι και έριξαν τη διαφορά στους τρεις με το σκορ να είναι 45-48.

Η Ζενίτ δεν πτοήθηκε και χωρίς άγχος διατηρούσε το προβάδισμα.

Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να είναι πίσω στο σκορ με 53-47. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να συνδεθούν εύκολα με το καλάθι. Ο Πάντερ με το πρώτο του τρίποντο μείωσε κι άλλο (50-53).

Η άμυνα του Ολυμπιακού έσφιξε, αλλά η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει.

Ο Αντώνης Κόνιαρης με δύο δικά του τρίποντα έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό.

Στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα ο Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε το 64-64. Ο Κοστόφ αστόχησε σε τρίποντο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε κακές επιλογές στην επίθεση, σε αντίθεση με την Ζενίτ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις τέσσερις πόντους και κατέρρευσε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77

Ολυμπιακός (Κεμζούρα):  Πάντερ 16 (2), Μπάλντγουϊν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Σπανούλης 7 (6 ασίστ, 5 λάθη), Τσέρι, Μιλουτίνοβ 16 (16 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6 (1), Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πλάθα): Άιβερσον 6 (5 ριμπάουντ), Αλμπισί 2, Χόλινς 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Κβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 18, Αγιόν 10 (10 ριμπάουντ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Ζενίτ 68-77 (παρ.): Στο ναδίρ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.