ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ρεάλ-Ολυμπιακός 72-63: Ούτε που απείλησε

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός απέναντι στη Ρεάλ σε κανένα σημείο του αγώνα και οι Μαδριλένοι έφτασαν εύκολα στη νίκη (72-63)

Το θέμα είναι ότι ο Ολυμπιακός δε φάνηκε καν απειλητικός απέναντι σε μια ομάδα που δεν έκανε και το… σούπερ παιχνίδι. Απλώς πήρε τον έλεγχο από την αρχή και διατήρησε, μάλλον άνετα, μια διαφορά ως το τέλος. Με 63 πόντους (οι 25 στην τελευταία περίοδο όταν όλα είχαν κριθεί) και με 23/60 σουτ αλλά και 17 λάθη ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να περιμένει τίποτα καλύτερο,

Πολύ καλός ο Βεζένκοφ (22π) για ακόμα ένα παιχνίδι. Η άμυνα της Ρεάλ κράτησε τον Σλούκα εκτός πνεύματος αγώνα. Ο Ταβάρες και ο Μπεκ έκαναν ζημιά για τον Ολυμπιακό ενώ η Ρεάλ σούταρε με το εντυπωσιακό 68% στα δίποντα (19/28)…

Ο αγώνας ήταν πολύ κακός ποιοτικά. Σε αργό τέμπο και οι δύο ομάδες, στο πέντε εναντίον πέντε. Παρά τα πολλά λάθη και κλεψίματα οι φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο ήταν από ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Η Ρεάλ επέβαλλε αυτό τον τρόπο από την αρχή και γι’ αυτό κυριάρχησε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-11 με τον Ολυμπιακό να έχει 0/4 τρίποντα και 4 λάθη. Αλλά και τη Ρεάλ να «εκτελεί» από προσωπικές φάσεις όπως άλλωστε μαρτυρά και η μόλις μία ασίστ που είχε! Πάντως διατηρούσε τον έλεγχο στο «σετ» παιχνίδι (7/10 δίποντα).

Δεν άλλαξε τίποτα στη δεύτερη περίοδο. Οι Μαδριλένοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 36-26 με μόλις 5 ασίστ για 10 λάθη αλλά και με τον Ντεκ (14π) να κάνει φοβερή ζημιά στον Ολυμπιακό. Μέσα από την άμυνά τους είχαν τον έλεγχο και κρατούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση. Οι Πειραιώτες με 10/32 σουτ (1/8 τρίποντα και 9/24 δίποντα) και με 8 λάθη για 7 ασίστ ήταν μακριά… Παρά τα 6 κλεψίματα δεν είχαν βρει εύκολο καλάθι.

Κι όταν στην 3η περίοδο πια έκαναν προσπάθεια να πλησιάσουν (41-33) δύο τρίποντα από Τέιλορ και Τόμπκινς τους έκοψαν τα φτερά. Η Ρεάλ βρέθηκε στο 49-33 στο 27’30’’ και στο 53-38 στο τέλος του δεκαλέπτου έχοντας κρατήσει τον Ολυμπιακό στα 14/45 σουτ. Ενώ και οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο αριθμό λαθών (15 η Ρεάλ και 14 ο Ολυμπιακός).

Όμως είχε γίνει καλή δουλειά επάνω στον Σλούκα που έμεινε χαμηλά και ήταν… εκτός παιχνιδιού. Το αμυντικό πλάνο των Μαδριλένων λειτουργούσε ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 9 κλεψίματα που είχαν ως τότε.

Η Ρεάλ έφτασε στο 62-46 στο 34’ κι εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο. Ήταν ολοφάνερο ότι ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο. Έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ, δεν είχε τον έλεγχο του αγώνα σε κανένα σημείο και παρότι η Ρεάλ δεν έκανε και το… σούπερ παιχνίδι, ο Ολυμπιακός δεν την απείλησε ποτέ. Απλώς στο τέλος μείωσε τη διαφορά όσο μπορούσε με ένα παραγωγικό τελευταίο δεκάλεπτο. Τότε που πετυχε 25 πόντους ενώ στα προηγούμενα 30 λεπτά είχε πετύχει 38… Όλα είχαν κριθεί όμως καθώς η Ρεάλ είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 36-26, 53-48, 72-63

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ-Ολυμπιακός 72-63: Ούτε που απείλησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College