ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

ΤΣΣΚΑ- Ολυμπιακός 79-84 : Μάγκας Πειραιώτης (Vid)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Μόσχα και απέδειξε ότι έχει σφυγμό. Θύμισε δε μεγάλες βραδιές του παρελθόντος με τεράστιο πάθος και πίστη

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι όσα θεωρούνται αδύνατα μπορούν να γίνουν… δυνατά. Η νίκη του στην Μόσχα με 84-79 επί της ΤΣΣΚΑ ήταν προϊόν σκληρής δουλειάς. Μα πάνω απ’ όλα άριστης προετοιμασίας, ψυχολογίας και πάθους. Αλλά και συμμετοχής…

Κι ολα αυτά παρά τις απουσίες που έτυχαν στην διάρκεια του αγώνα με τους τραυματισμούς των Παπανικολάου και Κόνιαρη. Ο Ολυμπιακός όχι απλά άντεξε άλλα πείσμωσε. Κι έφτασε σε μια καθαρά και γεμάτη μαγκιά νίκη. Την μεγαλύτερή του στην Euroleague στην φετινή περίοδο.

Σπουδαίος ο Μπράντον Πολ… Εκπληκτικός ο Πρίντεζης. Μεγάλη εμφάνιση από Τσέρι και Πάντερ. Ψυχωμένος ο Ρούμπιτ. Ο Σπανούλης μίλησε όταν έπρεπε… Οπως πάντα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ δυνατά

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, ένα σούπερ δεύτερο δεκάλεπτο όταν με την άμυνά του επέβαλλε διαφορετικά δεδομένα στον αγώνα. Στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 24-18 έχοντας 7/8 δίποντα και ήταν φανερό ότι αν οι «ερυθρόλευκοι» δεν βελτίωναν την άμυνά τους, ο αγώνας θα… ξέφευγε.

Συν όλα τ’ άλλα ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει τον τραυματισμό του Κώστα Παπανικολάου στο γόνατο (2’08’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου) ενώ προέκυψε κι άλλο θέμα: Στην διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ο Αντώνης Κόνιαρης είχε ενοχλήσεις στη μέση κι αποχώρησε. Νωρίτερα είχε αποχωρήσει προς τ’ αποδυτήρια, με πόνους στην μέση ο Ντάνιελ Χάκετ από πλευράς ΤΣΣΚΑ.

Με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται 29-18 ενώ απέμεναν 8’18’’ για το τέλος του ημιχρόνου, σήμανε συναγερμός. Ο Κεμζούρα εμπνεύστηκε σχήμα με Τσέρι (έκανε μεγάλο πρώτο ημίχρονο), Πάντερ, Πολ, Πρίντεζη (συγκλονιστικός) και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός μέσα σε 4’18’’ έκανε επιμέρους σκορ 15-2 με τον Πρίντεζη να έχει 9 πόντους. Πέρασε μπροστά με 33-31 στο 16’ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 43-39.

Ολα λειτούργησαν άριστα

Ποια ήταν τα σημαντικά στοιχεία του δευτέρου δεκαλέπτου; Το επιμέρους σκορ 25-15 του Ολυμπιακού. Κυρίως οι 15 πόντοι που δείχνουν την άριστη αμυντική λειτουργία. Τα 6 επιθετικά ριμπάουντ των «ερυθρολεύκων. Το… απόλυτο μηδέν της ΤΣΣΚΑ στον αιφνιδιασμό (πως να έπαιρνε κάτι παραπάνω όταν δεν είχε αμυντικό ριμπάουντ;).

Αλλά το εκπληκτικό στατιστικό του ημιχρόνου ήταν άλλο: Οι πόντοι από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Που ήταν 7 για την ΤΣΣΚΑ και… 24 για τον Ολυμπιακό. Κι αυτό δείχνει πάρα πολλά.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με ακόμη μεγαλύτερο πάθος στην τρίτη περίοδο. Εδειξαν ότι πίστευαν στη νίκη και προηγήθηκαν 51-44 στο 23΄. Πλέον οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανησυχούν. Και ο Ολυμπιακός που έκλεισε την τρίτη περίοδο με +4 (σκορ 64-60) κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε κέρδιζε αυτοπεποίθηση.

Το συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο

Με την ΤΣΣΚΑ να μειώνει σε 66-68 ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος, ο Μπράντον Πολ (κορυφαίος της αναμέτρησης) χτύπησε με μεγάλο τρίποντο. Η άμυνα των Πειραιωτών λειτουργούσε άριστα, η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να βρει καλάθι. Ο Πρίντεζης έδωσε μια ακόμα… βολή στους Ρώσους (73-66) και παρά το τρίποντο του Χίλιαρντ, ο Πολ «απάντησε» με καλάθι και φάουλ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (σκορ 76-69) ενώ απέμεναν 2’13’’ για το τέλος.

Ο Χίλιαρντ όμως επέμενε. Καλάθι και βολή μετά από φάουλ και η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 76-72. Ο Πάντερ έκανε λάθος αλλά ο Τζέιμς αστόχησε στο σουτ. Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε στο μεγάλο τρίποντο (79-72) ενώ απέμεναν 1’08’’ για το τέλος.

Ηταν η χαριστική βολή στους Ρώσους.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε την τελευταία νίκη του Ολυμπιακού στην Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ. Την 1η Απριλίου του 2008 με το καλάθι του Λιν Γκριρ

Σε λίγο περισσότερα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΤΣΣΚΑ- Ολυμπιακός 79-84 : Μάγκας Πειραιώτης (Vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College