ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Βαλένθια- Ολυμπιακός 79-88: Τριάντα λεπτά ρεσιτάλ, δέκα λεπτά φάλτσο!

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο παιχνίδι για 30 λεπτά στην La Fonteta και νίκησε 88-79 τη Βαλένθια που έπαιζε «τελικό» πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα. Με τον Σλούκα μαέστρο, με τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή αλλά και με μια ομάδα που θύμιζε… καλοκουρδισμένη ορχήστρα. Στα 30 λεπτά που...

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο παιχνίδι για 30 λεπτά στην La Fonteta και νίκησε 88-79 τη Βαλένθια που έπαιζε «τελικό» πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα. Με τον Σλούκα μαέστρο, με τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή αλλά και με μια ομάδα που θύμιζε… καλοκουρδισμένη ορχήστρα. Στα 30 λεπτά που οι Πειραιώτες έχτισαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη, έκαναν απίστευτη εμφάνιση. Το ότι… παραχαλάρωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο είναι αντικείμενο προς διερεύνηση. Διότι δε γίνεται να βρίσκεται στο +33 στο 30’ και μετά από 7 λεπτά ο αντίπαλος να έχει καλύψει… 24 πόντους!

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν στην τελευταία περίοδο μόλις τρεις πόντους λιγότερους απ’οσους είχαν δεχθεί σε ολο το πρώτο ημίχρονο!

Με σερί 10-0 και με 3/6 τρίποντα συνολικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-12 στο 8’ και είχε καταφέρει να κρατήσει τη Βαλένθια χαμηλά στο σκορ. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να έχουν κάνει ούτε ένα λάθος και με το σκορ στο 23-19 υπέρ τους. Έχοντας μάλιστα πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός άγγιζε το τέλειο, με πολύ καλή άμυνα κι εξαιρετική δημιουργία, αλλά και με κάθε παίκτη που έμπαινε στο παρκέ να γνωρίζει πολύ καλά το ρόλο του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει το σκορ στο 33-22 στο 14’ με τους «ερυθρόλευκους» να κυριαρχούν πλήρως στο παρκέ. Και κυρίως να έχουν βγάλει «εκτός αγώνα» τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Με επιμέρους σκορ 11-1 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 36-23 στα μισά της δεύτερης περιόδου καθώς συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό αμυντικά αλλά κι επιθετικά. Με 1’28’’ για το τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 44-28.

Ο Ολυμπιακός είχε αγγίξει το τέλειο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-31).  Είχε κρατήσει τη Βαλένθια χαμηλά στο σκορ. Είχε ρίξει τη δημιουργία της (μόλις 2 ασίστ στη δεύτερη περίοδο). Και παράλληλα είχε 61% στα δίποντα και 14 ασίστ για μόλις 2 λάθη.

Το ρεσιτάλ συνεχίστηκε με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει πάρει… φωτιά και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +20 για πρώτη φορά (51-31) στο 22’. Και με τον Σλούκα να έχει μόνος του σχεδόν όσες ασίστ είχε όλη η Βαλένθια… Η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού μεταφράστηκε σε 62-36 στο 24’και σε 66-36 στο 26’ και με την Βαλένθια να φαίνεται έτοιμη να παραδοθεί!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στο 74-41 στο τέλος της 3ης περιόδου και ουσιαστικά είχαν τελειώσει το παιχνίδι. Το 13-0 της Βαλένθια (54-74) έβγαλε έναν εγωισμό για μια ομάδα που δεν ήθελε να «πέσει» χωρίς έστω να παλέψει… Στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 21-2 (!) οι Ισπανοί μείωσαν σε 62-76.

Το επιμέρους σκορ πήγε στο 29-5 (!!!) όταν η Βαλένθια μείωσε σε 79-70 με τρία λεπτά να απομένουν. Κι όμως οι Ισπανοί είχαν αρχίσει να το πιστεύουν. Το τρίποντο του Βεζένκοφ με 1’33’’ να απομένουν έστειλε το σκορ στο 82-71 για τον Ολυμπιακό κι έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της Βαλένθια…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10, Πρέπελιτς 12, Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ 8, Τόμπι 4, Κάλινιτς 8, Ντούμπλιεβιτς 2, Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 11, Γουίλιαμς 2, Σάστρε 10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8, Σπανούλης 4, Σλούκας 8, Βεζένκοβ 19, Πρίντεζης 18, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Κουφός 8, Έλις 11, ΜακΚίσικ 4

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Ολυμπιακός 79-88: Τριάντα λεπτά ρεσιτάλ, δέκα λεπτά φάλτσο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College