ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-0: «Καθάρισε» και φουλάρει για την πρόκριση!

Δίχως να εντυπωσιάσει η ΑΕΚ έπαιξε όσο έπρεπε, κέρδισε τον Παναιτωλικό και φουλάρει για τον ημιτελικό με την Λαμία

Με πολύ εύκολο τρόπο τελικά η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στον Παναιτωλικό και κέρδισε.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ νίκησε 4-0 την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στο ΟΑΚΑ και ολοένα και πλησιάζει στην εξασφάλιση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα έκανε και… πρόβα για το κρίσιμο ματς με την Λαμία την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ για τον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Σκόρερ για την Ενωση ο Μάριος Οικονόμου στο 39’ με κεφαλιά, στο 50’ ο Μάλης με αυτογκόλ, στο 82′ ο Λούκας Μπογέ και στο 83′ ο Κώστας Γαλανόπουλος.

Ωστόσο, η Ενωση έχασε με τραυματισμούς τόσο τον Τάσο Μπακασέτα, όσο και το Βίκτωρα Κλωναρίδη και… πονοκεφαλιάζει.

Ακίνδυνη η ομάδα του Αγρινίου, απογοήτευσε με τον τρόπο που αντιμετώπισε το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Το γκολ που… ξεκλείδωσε το ματς

Ο Χιμένεθ ξεκίνησε με 3-5-2 και τον Μπακάκη να στηρίζει αμυντικά τον Κλωναρίδη που έπαιξε την δεξιά πλευρά από το κέντρο και μπροστά. Εκεί η ΑΕΚ στηριζόταν απέναντι στον ακίνδυνο Παναιτωλικό με τον Δέλλα να επιλέγει το 4-2-3-1, που ουσιαστικά είχε δύο ζώνες άμυνας. Η Ενωση είχε την κυκλοφορία, την υπεροχή, αλλά όχι τις κλασικές φάσεις. Και κάπως έτσι κυλούσαν τα λεπτά μέχρι να φτάσουμε στο 40’ σε μια γλυκιά σέντρα του Μπακασέτα από δεξιά και σε ένα γερό πάτημα του Οικονόμου εντός περιοχής για να πάρει την κεφαλιά και να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0. Η επικράτηση της ΑΕΚ στο χορτάρι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταλυτική με 6-0 τελικές, με τους Αγρινιώτες να έχουν το μυαλό τους μόνο στην άμυνα.

Το γκολ του Οικονόμου ήταν το πρώτο του με την φανέλα της ΑΕΚ με τον Μπακασέτα να δίνει την πρώτη του ασίστ στο πρωτάθλημα.

Το αυτογκόλ… τελείωσε τα πάντα

Το δεύτερο ημίχρονο δίχως αλλαγές από Χιμένεθ και Δέλλα. Η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο επιθετικά και στο β’ ημίχρονο και στο 50’ μετά από κούρσα του Μπακάκη από δεξιά και σέντρα του Κλωναρίδη, ο Μαλής έβαλε λάθος το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Αμέσως μετά το 2-0 που… καθάρισε το ματς για την ΑΕΚ, έγινε αλλαγή με πρόβλημα στον αστράγαλο ο Μπακασέτας και μπήκε στην θέση του ο Μάνταλος.

Από εκεί και πέρα το ματς… τελείωσε. Ο Παναιτωλικός τα παράτησε και η ΑΕΚ με τις αλλαγές της πήρε ώθηση να κυνηγήσει και άλλα γκολ. Και έτσι έβαλε άλλα δύο μέσα σε δύο λεπτά. Στο 82’ ο Μπογέ με ωραίο σουτ από δεξιά και στο επόμενο λεπτό ο Γαλανόπουλος με εξαιρετική συνεργασία με τον Αλμπάνη και ατομική προσπάθεια για το 4-0.

Και έτσι τελείωσε το ματς με την ΑΕΚ να κατακτά μια άνετη νίκη δίχως να ξοδέψει πολλές δυνάμεις και δίχως να εντυπωσιάσει, ενώ η ομάδα του Αγρινίου ήταν… απογοήτευση.

MVP: Ο Μιχάλης Μπακάκης ως δεξί στόπερ στην τριάδα της άμυνας έδωσε μεγάλη δύναμη με την ταχύτητα του και τις… μπούκες. Στήριξε και έδωσε αυτοπεποίθηση στον Κλωναρίδη και έτσι η δεξιά πλευρά της ΑΕΚ έκανε σήμερα όλη τη δουλειά.

UP: Το πρώτο γκολ ήταν όλα τα… λεφτά για την ΑΕΚ. Μέχρι το 39’ η Ενωση δεν είχε κλασικές φάσεις για γκολ, αλλά κατάφερε από γλυκιά σέντρα του Μπακασέτα και δυνατό πάτημα το Οικονόμου να σκοράρει από ψηλά. Κάτι που σπανίζει. Εκεί ξεκλειδώθηκε το ματς.

DOWN: 3-5-2 μεν για το Δέλλα, αλλά πολύ αμυντικογενές και δίχως ιδέες για επιθετικό ποδόσφαιρο στην κόντρα. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να μην απειλήσει την ΑΕΚ όσο… παιζόταν το ματς.

Διαιτητής: Δεν είχε δύσκολες φάσεις και άφησε τον ρυθμό με μόλις μία κίτρινη και λίγα φάουλ. Ο Φωτιάς όμως δεν είχε βοήθειες από τον α’ επόπτη που έχασε δύο οφσάιντ στο πρώτο ημίχρονο.

ΓΚΟΛ: 39’ Οικονόμου, 50’ αυτ. Μάλης, 82’ Μπογέ, 83’ Γαλανόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – /37’ Μάζουρεκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Κλωναρίδης (76’ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (52’ Μάνταλος), Κρίστισιτς, Χουλτ, Μπογέ, Λιβάγια (67’ Αλμπάνης)

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης (77’ Λιάβας), Μαλής, Μιχάϊ, Αμαράλ, Πάουλο (53’ Τσιγγάρας), Λουσέρο, Ντίας, Μάζουρεκ, Μανά (64’ Γκούγκα), Μπαϊροβιτς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-0: «Καθάρισε» και φουλάρει για την πρόκριση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...