ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Αποθέωσε τον Παπαγιάννη ο Πιτίνο!

Ο Έλληνας σέντερ ήταν το «κλειδί» των πρωταθλητών Ελλάδας

Στη διάρκεια της ομιλίας του μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν Μονάχου, ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Γιώργο Παπαγιάννη.

Ο Έλληνας σέντερ ήταν το «κλειδί» των πρωταθλητών Ελλάδας απέναντι στη γερμανική ομάδα.

Σε 18′ στο παρκέ έβαλε 8 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 4 κοψίματα και ξεχώρισε για τις επιδόσεις του.

Μετά το φινάλε του αγώνα, ο Αμερικανός τεχνικός στην ομιλία προς τους παίκτες του στα αποδυτήρια μίλησε με πολύ κολακευτικά λόγια για τον Παπαγιάννη.

Ο Πιτίνο έδωσε συγχαρητήρια στον 23χρονο σέντερ, για να ακολουθήσει η αποθέωση και τα χειροκροτήματα από όλη την ομάδα.

Πιτίνο: «Είμαι περήφανος για τον Παπαγιάννη»

Ο Ρικ Πιτίνο έβγαλε το καπέλο στον Γιώργο Παπαγιάννη, μίλησε για τη βελτίωσή του και τον αποθέωσε για την προσήλωσή του απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Αναλυτικά όσα είπε ο Αμερικανός τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς της 19ης αγωνιστικής:

«Ήταν απολαυστικό το παιχνίδι. Δείξαμε θέληση και πήραμε την νίκη. Ο Παπαγιάννης ήταν απίστευτος. Ανέλαβε δράση. Ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ στα 18′ που αγωνίστηκε.

Είμαι περήφανος για εκείνον. Του ζήτησα χθες να πάρει 12 ριμπάουντ και να κάνει 5 τάπες. Πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 4 κοψίματα. Αν έπαιζε νορμάλ λεπτά, θα είχε βραδιά καριέρας».

Για τα 20 παραπάνω ριμπάουντ του Παναθηναϊκού:

«Είπα στο ημίχρονο πως τα βασικά μας λάθη τους επέτρεψε να επιστρέψουν στο ματς. Όταν σουτάρει ο αντίπαλος με 50% τρίποντο, θα ηττηθείς. Όμως, τα ριμπάουντ μας ήταν σε εξαιρετικό επίπεδο, όπως και η άμυνά μας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Παπαγιάννης έπαιξε στο 1ο και το 4ο δεκάλεπτο, ήταν ο κοινός παρονομαστής. Ήταν θαυμάσιος, πήρε πάνω του φάσεις – κλειδιά. Έκανε το καλύτερό του παιχνίδι. Ελπίζω αυτό να τον ανεβάζει σε ένα νέο επίπεδο».

Για τα τρίποντα των Γερμανών στο ξεκίνημα και το τι άλλαξε μετά το 27′:

«Δεχτήκαμε τρίποντα και κάναμε μια αλλαγή. Στο pick ‘n roll δίναμε βοήθεια και στις περιστροφές οι παίκτες στις γωνίες έβρισκαν ελεύθερα σουτ. Κάναμε κάποιες προσαρμογές. Είπαμε στην άμυνά μας να παίξει πιο ανοιχτά στο 2-2 και να μην δώσει τόσες βοήθειες.

Βγήκαμε πιο επιθετικά. Στο 4ο δεκάλεπτο παίξαμε σκληρά στην άμυνα, σηκωθήκαμε από τα πόδια μας, πήραμε τα ριμπάουντ. Ήταν η καλύτερη αμυντική μας επίδοση σε 4ο δεκάλεπτο και χαίρομαι που το είδα αυτό.

Οι παίκτες μου δουλεύουν πάρα πολύ σκληρά στις προπονήσεις. Γι’ αυτό και είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Παπαγιάννης ήταν εκτός φόρμας, τώρα είναι σε καταπληκτική φόρμα.

Όλοι οι παίκτες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Η φυσική μας κατάσταση ήταν ένα σημαντικό κομμάτι για την νίκη».

Για το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις που ακολουθεί και αν η νίκη επί της Μπάγερν αποτελεί οδηγό για τον Παναθηναϊκό:

«Η Ζαλγκίρις παίζει πολύ καλό παιχνίδι. Παραλίγο να κερδίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Φενέρ και η Ζαλγκίρις παίζουν πολύ καλά αυτό το διάστημα. Πρέπει να είμαστε πολύ καλοί για να κερδίσουμε. Θέλουμε και τον κόσμο μας.

Το πρόγραμμα σε βοηθάει να κάνεις τα σερί, μπαίνουμε σε αυτή τη φάση πλέον. Όταν είσαι προπονητής των Νικς ή των Σέλτικς και έχεις μπροστά σου αγώνες με τους Κλίπερς, τους Λέικερς και τους Ουόριορς δεν μπορείς να κάνεις σερί.

Το θέμα είναι να εκμεταλλευτείς το πρόγραμμα, όταν είναι ευνοϊκό για εσένα, μόλις επιστρέψεις σπίτι σου».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αποθέωσε τον Παπαγιάννη ο Πιτίνο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.