ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 77-80: Ευρωπαίος και πάλι

Ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου, νίκησε 80-77 στο Μιλάνο την Αρμάνι κι έδειξε ότι όταν παίξει καλή άμυνα και βγάλει ενέργεια μπορεί να πετύχει πολλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός. Όχι η… ομαδάρα που θα σαρώσει τους τίτλους αλλά εκείνη που θα δώσει το 200% των δυνάμεών της, θα παίξει σκυλίσια άμυνα, θα βγάλει λογική και μυαλό στο παρκέ.

Και κάπως έτσι οι «πράσινοι» επικράτησαν στο Μιλάνο της Αρμάνι, πέτυχαν την πρώτη ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη της σεζόν και προφανώς κατάλαβαν πόσο αδίκησαν τους εαυτούς τους στην Βιτόρια, στην Βαλένθια και στην Λιόν.

Η απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου αποτελεί σοβαρή παρακαταθήκη για τον Παναθηναϊκό που έδειξε χαρακτήρα μετά από το «ναυάγιο» της Λιόν. Αν και βρέθηκε στο -15 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, εν τούτοις δεν ισοπεδώθηκε ψυχολογικά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που πρέπει να είναι!

Η Αρμάνι προηγήθηκε 8-2 στο πρώτο δίλεπτο και 14-7 στα μισά της πρώτης περιόδου με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να είναι το άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Όχι ότι στην επίθεση τα πήγαιναν καλύτερα οι «πράσινοι» που βρέθηκαν πίσω με 20-11 στο 7’.

Η είσοδος του Μήτογλου έδωσε περισσότερη ενέργεια στον Παναθηναϊκό που με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 22-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε υπό αντίξοες συνθήκες καθώς οι γκαρντ του δεν τα πήγαιναν καθόλου καλά (κι αναφερόμαστε στους Μακ και Νέντοβιτς). Η Αρμάνι ξέφυγε με 29-21 στο 13’ και μπήκε στη διαδικασία να χτίσει διαφορά απέναντι στην ελληνική ομάδα που και πάλι έβγαζε όλες τις αδυναμίες και το έλλειμμα ποιότητας στο παρκέ.

Το 40-25 στο 18’ έδειχνε ότι ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να ζήσει μια ακόμα εφιαλτική βραδιά αν δεν έκανε κάτι για να αλλάξει τα πράγματα. Οι Ιταλοί είχαν παίξει πολύ καλή άμυνα επάνω στον Νέντοβιτς απενεργοποιώντας (κι εκνευρίζοντας) το πιο «ισχυρό όπλο» της ελληνικής ομάδας. Στο ημίχρονο το Μιλάνο ήταν μπροστά με 42-30 έχοντας πάρει 12 πόντους από τα λάθη του Παναθηναϊκού. Η ελληνική ομάδα είχε 12/30 σουτ… Και πάλι καλά που οι Ιταλοί είχαν 2/8 τρίποντα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση κι ενέργεια, ειδικά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν στο 25’ να μειώσουν σε 50-43 και λίγο αργότερα σε 53-48 (στο 27’) μετά από τρίποντο του εξαιρετικού Γουάιτ. Ουσιαστικά η άνοδος του Μακ άλλαξε το ρυθμό καθώς ο Παναθηναϊκός επιτέλους είχε..πόιντ γκαρντ.

Τελικά στο 30’ το σκορ ήταν 60-54 για τους Ιταλούς και η ελληνική ομάδα παρέμενε «ζωντανή», μετά από ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο, στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνά του και την ενέργεια που έβγαζε κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και να αποκτήσει ταυτότητα κανονικής ομάδας. Στο 32’ 30’’ μάλιστα ισοφάρισε 62-62 με καλάθι του κορυφαίου παίκτη του, Ντίνου Μήτογλου.

Με 3’30’’ για το τέλος ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 70-68 πριν ο Πάντερ βάλει μεγάλο σουτ για το 73-68. Με 2’03’’ να απομένουν ο Σιλντς με 2/2 βολές μετά από (αμφισβητούμενο) φάουλ του Παπαγιάννη έδωσε προβάδισμα 75-70 στην Αρμάνι αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς απάντησε με μεγάλο τρίποντο (75-73) κι ακολούθως με νέο τρίποντο ο Παπαπέτρου (1’12’’) έδωσε προβάδισμα 76-75 στην ελληνική ομάδα για πρώτη φορά στον αγώνα.

Ο Σιλντς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Αρμάνι (77-76) αλλά 39’’ πριν το τέλος ο Παπαγιάννης ξανάβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 78-77 από ασίστ του Νέντοβιτς. Ο Σέρβος με 1/2 βολές (προηγήθηκε άστοχο τρίποντο του Ντιλέινι) έκανε το σκορ 79-77 για την ελληνική ομάδα

Το άστοχο τρίποντο του Σιλντς και η μια βολή του Παπαπέτρου έγραψαν το τελικό σκορ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 77-80: Ευρωπαίος και πάλι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College