ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Μπασκόνια- Παναθηναϊκός 93-72 : Ναυάγιο και απογοήτευση

Ο Παναθηναϊκός ήταν απών στην άμυνα, είχε «φτωχό» παιχνίδι στην επίθεση ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε και χάλασε ακόμα περισσότερο την εικόνα του.

Τι ήταν χειρότερο; Το ότι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε; Ή ότι η κατάρρευση και η απογοήτευση του τελευταίου δεκαλέπτου χάλασε ακόμα περισσότερο την ήδη κακή εικόνα του; Το θέμα είναι ότι οι «πράσινοι» έγιναν έρμαιο στις διαθέσεις της Μπασκόνια που νίκησε κατά κράτος όπως μαρτυρά και το τελικό  93-72.

Πλέον ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 2-6 αλλά κυρίως προβλημάτισε με την παρουσία του. Όταν μια ομάδα δεν έχει μεγάλη ποιότητα (κι αυτό το γνωρίζουν όλοι) δεν επιτρέπεται να μην είναι μαχητική κι αποτελεσματική στην άμυνα. Οι «πράσινοι» για δεύτερο συνεχόμενο ματς δέχονται 90+ πόντους και για τέταρτο σερί τουλάχιστον 80. Και με τους αντιπάλους να κάνουν πάρτι έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Και με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο. Και στο τέλος να επέρχεται κατάρρευση…

Τα λάθη ήταν πρόβλημα από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός, με Μποχωρίδη-Νέντοβιτς στην αρχική πεντάδα, άρχισε πολύ καλά τον αγώνα καθώς προηγήθηκε με 10-2. Η άμυνα ζώνης του Βόβορα είχε λειτουργήσει ιδανικά ενώ στην επίθεση τα 2/2 τρίποντα του Νέντοβιτς και οι δύο ασίστ στον Παπαγιάννη φανέρωναν την εξαιρετική συμπεριφορά των «πράσινων». Τα λάθη ήταν και πάλι (όπως στην Βαλένθια) το πρόβλημα καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν 4. Η Μπασκόνια έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και πέρασε 11-10 στο 6’ με σερί 9-0.

Τελικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ένα ενδιαφέρον στατιστικό ήταν ότι η Μπασκόνια είχε πετύχει τους 11 πόντους από τα λάθη των «πράσινων».

Ένα πολύ γρήγορο σερί 9-0 έφερε την Μπασκόναι στο 27-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Με 3’39’’ για το φινάλε, και με την επίθεση του Παναθηναϊκού να έχει απορρυθμιστεί, η Μπασκόνια ξέφυγε 39-33. Ο Γιώργος Βόβορας αποφάσισε να παίξει με τρεις γκαρντ (Μποχωρίδης- Μακ και Νέντοβιτς) για να ελέγξει την κατάσταση.

Έκανε δώρο τους 19 από τους 46 πόντους…

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν 46-39 στο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός (για έναν ακόμα αγώνα) ήταν κακός στην άμυνα. Ήταν στατικός στην επίθεση με φάσεις κυρίως ένας εναντίον ενός. Και είχε δεχτεί 19 πόντους εξαιτίας των λαθών του.

Παρότι δεν απέφυγε και πάλι αβίαστα λάθη, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη μείωσε σε 50-49 στα μισά της 3ης περιόδου. Ο διεθνής σέντερ του Παναθηναϊκού μέχρι εκείνο το σημείο ήδη είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ και μάλιστα τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν… δουλίτσα

Μέχρι το 28’ οι «πράσινοι» παρακολουθούσαν από κοντά αλλά τελικά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μπασκόνια ήταν μπροστά με +8 (σκορ 66-58). Ο Παναθηναϊκός πήγαινε και πάλι για παθητικό πάνω από 80 πόντους κι αυτό δεν είναι υπέρ του.

Η Μπασκόνια άρχισε με εύστοχα τρίποντα την 4η περίοδο με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 72-58 στο 31’ και ο συναγερμός άρχισε να ηχεί ακόμα πιο έντονα για τον Παναθηναϊκό. Στο 34’ το σκορ πήγε στο 77-60 και όλα βέβαια είχαν τελειώσει καθώς οι «πράσινοι» έδειχναν να έχουν καταρρεύσει.

Η απογοήτευση είχε φτάσει στα ύψη καθώς η Μπασκόνια προηγήθηκε με 87-63 στο 36’ και κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός τα είχε παρατήσει… Κι αυτό ήταν ένα ακόμα αρνητικό σημάδι. Για δεύτερο σερί ματς δέχθηκε πάνω από 90 πόντους… Κάτι διόλου κολακευτικό.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπασκόνια- Παναθηναϊκός 93-72 : Ναυάγιο και απογοήτευση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College