ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Φενέρμπαχτσε- Παναθηναϊκός 100-74: Αιχμαλωσία κι εφιάλτης

Ο Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στον πάγκο, πέρασε δύσκολες στιγμές στην Κωνσταντινούπολη όπου υπέστη βαριά ήττα (100-74) από την Φενέρμπαχτσε.

Ο Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στον πάγκο, πέρασε δύσκολες στιγμές στην Κωνσταντινούπολη όπου υπέστη βαριά ήττα (100-74) από την Φενέρμπαχτσε. Ένα «εφιαλτικό» πεντάλεπτο στην πρώτη κιόλας περίοδο, αποδιοργάνωσε τους «πράσινους» αμυντικά κι επιθετικά και τους έβγαλε εκτός αγώνα. Τέταρτη βαρύτερη ήττα της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση…

Βεβαίως η εικόνα που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός που βρίσκεται πλέον στο 6-13 (η Φενέρ έφτασε στο 10-10 και βλέπει οχτάδα) δεν αποτελεί ευθύνη του Κάτας. Ανεξάρτητα αν εκείνος είναι που πρέπει να βρει τις λύσεις.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν καμία σχέση με την Φενέρμπαχτσε που πλέον βρίσκεται σε άλλο επίπεδο, αλλά παρουσίασαν τις γνωστές ασθένειες. Πολύ κακή άμυνα (φαίνεται από το σκορ…), οι αντίπαλοι σούταραν με εκπληκτικά ποσοστά ενώ με την άμυνα των Τούρκων προσαρμοσμένη στον Νέντοβιτς (που τους είχε «διαλύσει» στο ΟΑΚΑ στον πρώτο γύρο με 28 πόντους και 7 τρίποντα) ούτε η επίθεση μπορούσε να λειτουργήσει. Ο Σέρβος έμεινε για πρώτη φορά μετά από 12 αγώνες χωρίς εύστοχο τρίποντο

Εφιάλτης… Η Φενέρμπαχτσε με σερί 18-0 ξέφυγε 31-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ήταν μακράν ό,τι χειρότερο έχει παρουσιάσει ο Παναθηναϊκός σε αρχή αναμέτρησης.

Έμεινε χωρίς καλάθι για 5’29’’, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, χάριζε πόντους στην Φενέρ. Οι Τούρκοι είχαν 11/12 δίποντα (!!!) και 11 πόντους από τα λάθη των «πράσινων» που βρίσκονταν εκτός τόπου και χρόνου. Ο Παναθηναϊκός με 5/19 σουτ συνολικά και 6 λάθη περνούσε πολύ δύσκολες στιγμές.

Πάντως άρχισε να βγαίνει αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πρώτα από την άμυνα και φυσικά από την ενέργεια που άρχισαν να βγάζουν οι παίκτες. Με ψηλό σχήμα, τον Γουάιτ στο «3» και τους Μπεντίλ- Όγκαστ (και μετά Παπαγιάννη) στο «4» και «5», ο Παναθηναϊκός λειτούργησε και με επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε σε 33-24.

Με 2’36’’ για το τέλος του ημιχρόνου οι «πράσινοι» μείωσαν σε 38-30 αλλά η Φενέρ πήρε καλή διαφορά (48-34) στο τέλος του εικοσαλέπτου. Σε ένα πρώτο μέρος όπου ο Νέντοβιτς είχε 0/5 σουτ (αλλά 4 ασίστ), ο Παναθηναϊκός… 9 επιθετικά ριμπάουντ αλλά εκείνο το τραγικό τελευταίο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου έκανε τη ζημιά.

Δυο συνεχόμενα τρίποντα από Πιερ και Μπράουν έφεραν την Φενέρμπαχτσε στο +18 (σκορ 60-42) καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις. Με τον Νέντοβιτς να έχει μεν 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά τα 1/7 σουτ να «πονάνε» την ομάδα. Έτερος… ουδείς! Στο 27’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 (σκορ 68-48) και λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου ξέφυγε περισσότερο (74-50).

Οι Τούρκοι διατήρησαν φυσικά τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο όπου ο Κάτας έβαλε στον αγώνα και τον Καλαϊτζάκη με τον Φόστερ ώστε να δει κάποια πράγματα. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει και ο εφιάλτης συνεχίστηκε ως το τέλος.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φενέρμπαχτσε- Παναθηναϊκός 100-74: Αιχμαλωσία κι εφιάλτης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College