ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Mε ξεσπάσματα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κλουζ (vid)

Με 79-72 σε φιλικό αγώνα και τώρα πάει για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη και Στεφάν Λάσμε, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε την Κλουζ με 79-72, σε φιλικό αγώνα στη Ρουμανία και πλέον οι «πράσινοι» έχουν μπροστά τους το σπουδαίο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν κάποια σκαμπανεβάσματα, αλλά και στιγμές κυριαρχίας στο παιχνίδι τους,  φθάνοντας στη νίκη πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά., προηγήθηκε με 19-11 στο 7ο λεπτό, με την Κλουζ να μειώνει σε 17-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Κλουζ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ 22-21 (13′), ωστόσο κάποια συνεχόμενα καλάθια του Τόμας έφεραν τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +5 (22-27). Η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (24-31), με την Κλουζ να επιστρέφει εκ νέου και να μειώνει στον πόντο (30-31).

Σε εκείνο το σημείο οι Στέφαν Λάσμε, Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης, που βρήκαν ρυθμό και έδωσαν προβάδισμα εννέα πόντων στους «πράσινους» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-41).

Ο Καλάθης άρχισε δυνατά το δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά (48-34), αλλά και με 18 πόντους (40-58) στο 26’.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 10-2 από πλευράς Κλουζ, κάτι που έφερε τους Ρουμάνους στο 59-65. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε «σβηστά» στο τελικό 79-72, δείχνοντας έτοιμη για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-41, 49-63, 72-79

Live streaming: Κλουζ – Παναθηναϊκός

Τα έσοδα του «Παύλος Γιαννακόπουλος» σε φιλανθρωπικούς σκοπούς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Mε ξεσπάσματα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κλουζ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.