ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Νίκησε στην παράταση το Λαύριο ο Παναθηναϊκός

Τη νίκη στην παράταση με 84-77 επί του Λαυρίου πήρε ο Πάναθηναϊκός το απόγευμα του Σαββάτου (08/09) στη φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ. Από τους «πράσινους» απουσίαζαν οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθη, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννη και Αντετοκούνμπο, αλλά και τον Λούκας Λεκαβίτσιους λόγω των υποχρεώσεών του με την Εθνική Λιθουανίας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα...

Τη νίκη στην παράταση με 84-77 επί του Λαυρίου πήρε ο Πάναθηναϊκός το απόγευμα του Σαββάτου (08/09) στη φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ.

Από τους «πράσινους» απουσίαζαν οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθη, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννη και Αντετοκούνμπο, αλλά και τον Λούκας Λεκαβίτσιους λόγω των υποχρεώσεών του με την Εθνική Λιθουανίας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11 στο 5′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το προβάδισμα με 17-13 στο 7′, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν να προηγούνται στο φινάλε με 23-20.

Το «τριφύλλι» διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25 στο 15′), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-36 υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Το Λαύριο πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο 25′ (42-47), ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +4 (56-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και έτσι στη λήξη του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (72-72), με αποτέλεσμα να υπάρξει παράταση. Εκεί, ήταν ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-36, 56-60, 72-72(κ.δ.), 84-77

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Λάνγκφορντ 22, Τόμας 15(1), Λοτζέσκι 14(2), Γκιστ 10, Παππάς 8(1), Σακελλαρίου 6(2), Λάσμε 6, Καλαϊτζάκης 2, Παπαντωνίου 1, Βουγιούκας.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 4, Λαμπ 13(2), Χαραλαμπόπουλος 9(2), Κουζέλογλου 11, Κακλαμανάκης 10, Λούντζης 11(2), Μέλσον 7(1), Μαστρογιαννόπουλος,  Ντιάσε 11, Ερμείδης, Γκαβασιάδης 1.

Ο Γουίλκινς δεν ξέχασε τον Παναθηναϊκό (pic & vid)

Η διάθεση των «πράσινων» καρτών διαρκείας

Εκτός προπόνησης ο Λάσμε

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκησε στην παράταση το Λαύριο ο Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.