ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

O Πιτίνο, τα deflections και το Κεντάκι… (vid)

Ο Ρικ Πιτίνο ανέλυσε τη φιλοσοφία του για το μπάσκετ, μετά και τον αγώνα με τον Προμηθέα στην Πάτρα

Ο Ρικ Πιτίνο είχε κέφια και στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, εκεί όπου ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε ντεμπούτο και στην Basket League στο νικηφόρο αγώνα με τον Προμηθέα Πάτρας.

Ο Πιτίνο ανέλυσε το πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν τα deflections, δηλαδή η αμυντική προσπάθεια να χαλάσεις την επίθεση του άλλου, κάνοντας και ειδική αναφορά στον κόσμο της ομάδας, μέσα από τον λογαριασμό του στο twitter.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του

«Σήμερα παίξαμε έχοντας τον Νικ Καλάθη τραυματία. Έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να παίξει, καθώς ήταν χτυπημένος. Είμαι περήφανος για τον Νίκο Παππά, ο οποίος έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα.

Πολλά χρόνια πριν, όταν ήμουν στους Νικς, είχαμε διαπιστώσει πως με 35 deflections σε κάθε παιχνίδι κερδίζεις το 90% του αγώνα και χάνεις μόνον όταν ο αντίπαλος έχει 60-65% στα τρίποντα. Στο προηγούμενο παιχνίδι που δώσαμε είχαμε 31 deflections που δεν είναι μεν τέλεια επίδοση, αλλά είναι καλή.

Οι 5 περιοχές που πρέπει να δίνουμε έμφαση είναι τα deflections, τα κλεψίματα, τα κοψίματα, οι χαμένες μπάλες – recovery και το tip από πίσω. Μάθαμε πολλά απόψε.

Αν και θυμίζω ότι παίξαμε 36 ώρες πριν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, στο α΄ ημίχρονο σήμερα είχαμε μόλις 5 deflections, τις λιγότερες στην καριέρα μου. Είπα στα παιδιά στο ημίχρονο ότι είναι μια ευκαιρία για να μάθουμε κάποια πράγματα.

Τους είπα στα αποδυτήρια ότι αν και είστε εξαιρετικοί στην επίθεση, ακόμη και ο Στεφ Κάρι και ο Κέβιν Ντουράντ δεν θα μπορούσαν να περάσουν από αυτήν την πόρτα.

Βελτιώσαμε λοιπόν την άμυνά μας και φτάσαμε στο β’ ημίχρονο στα 26 deflections. Στο α΄ ημίχρονο κάναμε μόλις 9 ασίστ και στο β΄ ημίχρονο 15.

Το να πασάρουμε και το να παίξουμε άμυνα ήταν τα κλειδιά. Πρέπει να μαθαίνουμε πράγματα και όταν κερδίζουμε και κυρίως ότι η ήττα δεν είναι επιλογή.

Η ατμόσφαιρα και σήμερα μου θύμισε κάτι από το Κεντάκι. Έκανα μια βόλτα στην παραλία, είδα και τα χιονισμένα βουνά στην Πάτρα, όμως όταν με ρωτούν οι δικοί μου για την Ελλάδα έχω να πω τα καλύτερα λόγια για τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού.

Προ 5ετίας έγραψα το 5ο βιβλίο μου με τίτλο “Το Συμβόλαιο μιας ημέρας”. Το συμβόλαιο ενός παίκτη δεν ανανεώνεται από τον πρόεδρο μιας ομάδας, ούτε από τον general manager, αλλά από το πρόσωπο που κοιτάζεις στον καθρέφτη».

Basket League: Η βαθμολογία και τα αποτελέσματα (11η αγων.)

Παναθηναϊκός: Κώδικας Πιτίνο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «O Πιτίνο, τα deflections και το Κεντάκι… (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.