ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 78-79: Πάλι τα ίδια (vid)

Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 78-79. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.  Για δεύτερη σερί χρονιά το Μιλάνο φεύγει το “διπλό” στις αποσκευές της. Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά επέβαλε τον...

Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 78-79. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague

Για δεύτερη σερί χρονιά το Μιλάνο φεύγει το “διπλό” στις αποσκευές της. Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά επέβαλε τον δικό της ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-20.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και δεν επέτρεψαν στην Αρμάνι να ξεφύγει στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-38, μετά από το πρώτο εύστοχο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, δια χειρός Νικ Καλάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” με τον εξαιρετικό Τζέικομπ Γουάιλι και τον Ντίνο Μητόγλου κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ και με 11 σερί πόντους ( από 57-61 σε 68-61) κατάφερε να “χτίσει” μια μικρή διαφορά.

Η Αρμάνι με τρίποντες “μαχαιριές” κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. Ο Νικ Καλάθης στα τελευταία λεπτά πήρε την κατάσταση στα χέρια του (σκόραρε 12 από τους 23 πόντους).

Στο τελευταίο λεπτό το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τις δύο ομάδες να κάνουν κακές επιλογές στην επίθεση. Οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα ο Μορατσίνι ευστόχησε σε δύο βολές. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε την τελευταία κατοχή στα χέρια του, η Αρμάνι έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω του και τελικά οι Ιταλοί έφυγαν με το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4 (5 ριμπ.), Ράις 2, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον 4 , Φρεντέτ 9, Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 78-79: Πάλι τα ίδια (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.