ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Μπάγερν 98-83: Η άμυνα τα έκανε εύκολα

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα ο Παναθηναϊκός καθάρισε εύκολα στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν που μέχρι το 28' σκόραρε σαν σε προπόνηση

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα ο Παναθηναϊκός έκανε… πολύ εύκολα τα πράγματα. Κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και νίκησε 98-83 την Μπάγερν που είχε πετύχει 75 πόντους μέχρι το 28′. Αλλά μετά πνίγηκε στην άμυνα των πράσινων. Που απέδειξαν ότι είναι καλύτερη ομάδα…όταν αποφασίσουν να το δείξουν!

Ένα ακόμα νταμπλ- νταμπλ για τον Νικ Καλάθη (11 πόντοι και 11 ασίστ). Ο Παπαγιάννης κυριάρχησε στις ρακέτες (8 πόντοι- 5 ριμπάουντ και 4 τάπες). Ο Τόμας είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά). Σταθερός ο Παπαπέτρου (13 πόντοι- 9 ριμπάουντ) και ο Ράις (12 πόντοι- 5 ασίστ) σαφώς πιο χρήσιμος από τον Φριντέτ. Θετικοί οι Μήτογλου και Γουάιλι (από 11 πόντους).

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην 6η θέση με ρεκόρ 11-8. Η Μπάγερν υποχώρησε στο 6-13 και στην… πενταπλή ισοβαθμία στην τελευταία θέση!!!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά, όμως…

Ο τρόπος με τον οποίο άρχισε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα δεν… προμήνυε εκείνο που θα ακολουθούσε. Με πολλή ενέργεια και διάθεση στην άμυνα, με καλή κυκλοφορία και σωστό διάβασμα στην επίθεση, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 19-2. Απέμεναν 4’36’’ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν παραγωγικοί στην επίθεση και αποτελεσματικοί στην άμυνα.

Διαβάστε για ποιό ρεκόρ πάει ο Παναθηναϊκός στην Basket League

Προσθέστε και την απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και θα καταλάβετε. Μόνο που τα πράγματα δεν κύλησαν στον ίδιο ρυθμό.

Οι αλλαγές του Πιτίνο δεν βοήθησαν. Ο Παναθηναϊκός περισσότερο αποδιοργανώθηκε παρά ωφελήθηκε. Η δεύτερη περίοδος ήταν παράδειγμα προς αποφυγή για τον Παναθηναϊκό. Με επιμέρους σκορ 35-25, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 53-53. Οι «πράσινοι» στην δεύτερη περίοδο δέχθηκαν 7/12 τρίποντα. Οι παίκτες της Μπάγερν είχαν 9 ασίστ για μόλις ένα λάθος. Η περιφερειακή άμυνα είχε πάει περίπατο!

Ο Παναθηναϊκός έβλεπε την Μπάγερν να… σουτάρει!

Με 4/4 τρίποντα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν που προηγήθηκε με 67-59 στο 25’. Τα πράγματα είχαν γίνει πολύ δύσκολα για τον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα (0/6 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο της 3ης περιόδου) ενώ δεχόταν διαρκώς καλάθια.

Ο αγώνας είχε γυρίσει τελείως ανάποδα. O Παναθηναϊκός θα έπρεπε να κοπιάσει καθώς η Μπάγερν είχε  βρει ρυθμό. Ο Χούστις πέτυχε το 5ο (σε ισάριθμες προσπάθειες) τρίποντο της Μπάγερν στην τρίτη περίοδο με οι Γερμανοί ξέφυγαν με 70-61. Μέχρι τότε είχαν 14/23 τρίποντα. Και είχαν πετύχει 70 πόντους σε 25 λεπτά στο ΟΑΚΑ!!!

Η Μπάγερν έφτασε τα 6/6 τρίποντα στην 3η περίοδο και προηγήθηκε 73-66 στο 27’.  Οι Γερμανοί από το 27ο λεπτό του αγώνα είχαν πιάσει τον μέσο όρο επίθεσής τους φέτος!!! Τρομερό στοιχείο που δείχνει πολλά.

Τρεις καλές άμυνες και προβάδισμα

Τρεις καλές άμυνες από την ελληνική ομάδα, την οδήγησαν στην ανατροπή και στο προσπέρασμα (76-75) ενώ απέμεναν 32” για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με αυτό το σερί (8-0) ο Παναθηναϊκός έκλεισε προηγούμενος στο σκορ, το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την 3η περίοδο με… μηδέν λάθη (!) και με απόλυτη κυριαρχία στη ρακέτα (είχαν πάρει 15 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ)

H βελτίωση στην άμυνα ήταν εμφανής όταν στο 34′ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 81-77. Σε 5’45” η Μπάγερν είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι και φαινόταν καθαρά το εξής: Αν οι πράσινοι είχαν αποφασίσει να παίξουν άμυνα νωρίτερα, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα.

Ενώ απέμεναν 3’21” για το τέλος ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 89-77 και καθάρισε τον αγώνα.  Σε 8’23” είχε δεχτεί μόλις ένα καλάθι (!) και είχε πετύχει 20 πόντους.

Η άμυνα (που είχε ξεχάσει στο μεγαλύτερο διάστημα) του έδωσε τη νίκη.

Δείτε εδώ τα συνολικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Μπάγερν 98-83: Η άμυνα τα έκανε εύκολα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College