ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Μακάμπι 81-63: Κυριάρχησε και την «πάτησε»

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την καλύτερη φετινή του αμυντική επίδοση στην Euroleague και μετά από σπουδαία  εμφάνιση επικράτησε 81-63 της Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.

Η άμυνα ήταν ο τομέας επάνω στον οποίο έχτισε την κυριαρχία του ο Παναθηναϊκός. Ξεπερνώντας έτσι τις προηγούμενες επιδόσεις των 68 πόντων με την Φενέρμπαχτσε και των 69 με την Άλμπα. Ακόμα κι όταν η Μακάμπι, στην 3η περίοδο προσπάθησε να απειλήσει (σ’ ένα πεντάλεπτο που οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους) τίποτα δε θα άλλαζε.

Ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο κυριαρχικός ώστε η Μακάμπι δεν προηγήθηκε ούτε μια φορά (!) ενώ το σκορ στην τελευταία περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αξιώσεις (58-55) δείχνει πόσο σωστά αντέδρασαν οι «πράσινοι». Σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα του Όντεντ Κάτας.

Με την άμυνά του ο Παναθηναϊκός (και με τον Κάτας να αρχίζει με το αγαπημένο του ψηλό σχήμα) προσπάθησε και κατάφερε να επιβάλλει τα δικά του δεδομένα στο πρώτο μέρος. Με σερί 12-0 έφτασε στο 25-7 ενώ απέμεναν 1’17’’ για το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Μακάμπι είχε μείνει στα 3/15 σουτ και οι «πράσινοι» κυριαρχούσαν έχοντας 9 πόντους στο αιφνιδιασμό και 7 από λάθη αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μηδέν ασίστ (!) για 5 λάθη και ο Παναθηναϊκός είχε κάνει καλή δουλειά.

Με τον Άαρον Γουάιτ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι ο Παναθηναικός δεν πτοήθηκε όταν η Μακάμπι με δικό της σερί 7-0 μείωσε σε 34-23 στο 14’. Με τον Μήτογλου πλέον (στο «5») να είναι αιχμή του δόρατος πήρε και πάλι διαφορά κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 43-30. Ο Μήτογλου είχε 9 πόντους- 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Γουάιτ είχε ήδη 13 πόντους.

Συνεχόμενες κακές επιλογές του Παπαπέτρου είχαν ως αποτέλεσμα να κατεβάσει για πρώτη φορά μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο η Μακάμπι (43-35) αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν γρήγορα με δικό τους 8-0 (σκορ 51-35). Και πρωταγωνιστή σ’ αυτό το διάστημα τον αρχηγό του στην επίθεση. Η Μακάμπι επέμεινε με τα τρίποντα και μείωσε σε 56-48 στο 27’. Οι «πράσινοι» είχαν κακές επιλογές στην επίθεση καθώς η Μακάμπι είχε σφίξει την άμυνά της κι έβρισκε αυτοπεποίθηση επιθετικά.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε αποδιοργανωμένος καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-55 στο τέλος της 3ης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 15-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Μακάμπι είχε επιστρέψει για τα καλά στον αγώνα. Κι ενώ είχε πετύχει 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μόνο στην 3η περίοδο είχε 25.

Ο Παναθηναϊκός «σκλήρυνε» και πάλι στην άμυνά του και με σερί 9-0 ξέφυγε 67-55 στο 34΄ δείχνοντας  κάπως έτσι ότι η δική του έλλειψη συγκέντρωσης στην 3η περίοδο έδωσε δικαιώματα στην Μακάμπι. Με 3’ για το τέλος η Μακάμπι ήταν έτοιμη να παραδοθεί καθώς είχε σκοράρει μόνο 4 πόντους στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναικός ήταν μπροστά με 71-59. Με επιμέρους σκορ 23-4 οι «πράσινοι» έφτασαν στο 81-59, μισό λεπτό πριν το τέλος κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Μακάμπι 81-63: Κυριάρχησε και την «πάτησε»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College