ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός: Ποτέ ξανά 58 πόντοι στο ημίχρονο

Σοκαριστική ήταν η εικόνα που έδειξε αμυντικά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο με την Άλμπα. Οι 58 πόντοι που δέχτηκε, άλλωστε, μιλούν από μόνοι τους. Εντυπωσιακή η ευστοχία που είχαν οι Γερμανοί από τη μία, αλλά υπάρχει και εξήγηση. Η άμυνα που έπαιζε ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστη. Πολλά τα αμαρκάριστα σουτ που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι...

Σοκαριστική ήταν η εικόνα που έδειξε αμυντικά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο με την Άλμπα. Οι 58 πόντοι που δέχτηκε, άλλωστε, μιλούν από μόνοι τους.

Εντυπωσιακή η ευστοχία που είχαν οι Γερμανοί από τη μία, αλλά υπάρχει και εξήγηση. Η άμυνα που έπαιζε ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστη. Πολλά τα αμαρκάριστα σουτ που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να βρίσκουν εύκολα στόχο.

Από εκεί και πέρα, ποτέ στο παρελθόν δεν είχε δεχτεί τόσους πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στη Euroleague. Η προηγούμενη χειρότερή του επίδοση ήταν οι 56 πόντοι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Game 1 της σειράς των προημιτελικών προ πενταετίας. Το ημίχρονο τότε ήταν 56-27 και το τελικό σκορ 93-66.

Δύο φορές ακόμα το «τριφύλλι» έχει δεχτεί 55 πόντους. Η μία από τη Βιτόρια στη Μπασκόνια (29/11/2013). Τότε το ημίχρονο ήταν 55-44 και το τελικό σκορ 79-77. Τέλος, στις 5/4/2018 στο Μιλάνο η Αρμάνι είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 55-42, αλλά ηττήθηκε τελικά με 95-96.

Τέλος, ο Παναθηναϊκός είχε δεχτεί 54 πόντους στο ΟΑΚΑ στις 24/11/2017 από τη Ρεάλ Μαδρίτης (40-54). Ωστόσο, το είχε γυρίσει και είχε πάρει τη νίκη (82-80) με τρίποντο του Παππά.

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Ποτέ ξανά 58 πόντοι στο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.