ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ρεάλ 93- 97: Την στρίμωξε για 50 λεπτά!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, ανέτρεψε διαφορά, τα έδωσε όλα απέναντι στη σπουδαία Ρεάλ αλλά «έπεσε» ηρωικά στη δεύτερη παράταση (97-93). Τεράστια η προσπάθεια των «πρασίνων», φοβερός ο Νέντοβιτς πήγε να νικήσει μόνος του την Ρεάλ. Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος.  Στο σαραντάλεπτο...

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, ανέτρεψε διαφορά, τα έδωσε όλα απέναντι στη σπουδαία Ρεάλ αλλά «έπεσε» ηρωικά στη δεύτερη παράταση (97-93). Τεράστια η προσπάθεια των «πρασίνων», φοβερός ο Νέντοβιτς πήγε να νικήσει μόνος του την Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος.  Στο σαραντάλεπτο το σκορ ήταν 68-68, η πρώτη παράταση 79-79.

Με τον Παπαγιάννη κυρίαρχο, με πολύ καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ κι απόλυτη συγκέντρωση ο Παναθηναϊκός είχε μια εξαιρετική πρώτη περίοδο. Περιόρισε τη Ρεάλ στα 4/16 σουτ κι αν είχε κάτι καλύτερο στα περιφερειακά σουτ (0/5 τρίποντα) τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα από το υπέρ του 15-14.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό μέσα σε ένα δίλεπτο να δέχεται επιμέρους σκορ 9-2 και να «κυνηγάει» (17-23). Η άμυνα δεν ήταν πια τόσο σκληρή ενώ τα 0/8 τρίποντα των «πράσινων» ήταν αξεπέραστο πρόβλημα. Με το δίδυμο Παπαγιάννη- Μπεντίλ, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ενώ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Γκανέζο (24-25 στο 16’).

Με 2’07’’ για το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαπέτρου ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού (1/10) και ισοφάρισε 29-29. Η Ρεάλ προηγήθηκε 33-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (είχε 8/10 δίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1/11 τρίποντα και 7 λάθη… Και τον Νέντοβιτς στα 1/6 σουτ.

Τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν όταν η Ρεάλ ξέφυγε με 43-31 στο 23’ και ο Παναθηναϊκός έχανε επαφή με το σκορ. Οι «πράσινοι» δυσκολεύονταν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Με τον Ράντολφ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι οι Ισπανοί ξέφυγαν 49-35 στο 26’ και το καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 56-48 στο 30’. Πάλι με 9/12 δίποντα στην 3η περίοδο οι Μαδριλένοι είχαν τρόπο να φτάνουν στο καλάθι και είχαν την πιο παραγωγική τους περίοδο με 23 πόντους. Ο Παναθηναϊκός παρέμενε χαμηλά στα τρίποντα με 3/17.

Πάντως οι «πράσινοι» κάτι… άλλαξαν με την άμυνά τους (3-2 ζώνη με προσαρμογές από το 25’) και 8’13’’ πριν το τέλος του αγώνα μείωσαν σε 58-55 και με τρίποντο του Νέντοβιτς που είχε ανέβει πολύ σε 60-58.

Με 3’11’’ για το τέλος ο Παπαπέτρου ισοφάρισε 66-66 και ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να επιστρέψει και να διεκδικεί τη νίκη καθώς 2’43’’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά με τον Νέντοβιτς (68-66).

Τα άστοχα τρίποντα των Νέντοβιτς και Μπεντιλ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να μεγαλώσει τη διαφορά αλλά αστοχούσαν και οι φιλοξενούμενοι.

Με 34’’ για το τέλος αστόχησε σε νέο τρίποντο ο Σαντ Ρος… Η Ρεάλ αστόχησε δύο φορές αλλά οι παίκτες της πήραν ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι να ισοφαρίσει (68-68) ο Γιουλ.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει επίθεση και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Με 5 αναπάντητους πόντους στην αρχή οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 73-68.

Με πολύ μεγάλο καλάθι του Μποχωρίδη (2’31’’) ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 75-71 αλλά απάντησε με τρίποντο ο Τόμπκινς (75-74). Ο Αμπάλντε με καλάθι και βολή μετά από φάουλ έβαλε και πάλι μπροστά τη Ρεάλ με 77-75. Με 37’’ για το φινάλε, ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές ισοφάρισε 77-77. Ο Αμπάλντε (20’’πριν το τέλος) έδωσε πάλι προβάδισμα στην Ρεάλ αλλά με 7,8’’ ο Μποχωρίδης ισοφάρισε 79-79 (με 2/2 βολές) και κατόπιν κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Γιούλ.

Το τρίποντο του Παπαπέτρου ήταν άστοχο και ο αγώνας οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Με 1’42’’ για το τέλος ο Νέντοβιτς είχε 1/2 βολές και μείωσε σε 87-85 και στη συνέχεια υπήρξε  φάουλ στον Μπεντίλ που δε δόθηκε από τους διαιτητές πριν σκοράρει ο Τόμπικινς. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω ακόμα κι όταν βρέθηκε να χάνει 91-85. Ο Παπαπέτρου πρώτα μείωσε σε 91-87 και στη συνέχεια έκλεψε κέρδισε φάουλ αλλά είχε 1/2 βολές.

Ο Παναθηναϊκός επέμενε με τον Νέντοβιτς να μειώνει με τρίποντο 95-93 (με 3’’ για το τέλος) αλλά οι 2 βολές του (κορυφαίου της Ρεάλ μαζί με τον Ταβάρες) έβαλαν τέλος.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18, Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27, Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18, Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε 18, Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11, Ταβάρς 20, Γιουλ 6, Τόμπκινς 12, Τέιλορ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ρεάλ 93- 97: Την στρίμωξε για 50 λεπτά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College