ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- ΤΣΣΚΑ 83-89: Αξιοπρεπής απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στην πολύ καλύτερη ΤΣΣΚΑ, ήταν αξιοπρεπέστατος αλλά οι ανώτεροι Ρώσοι έφυγαν νικητές (89-83) από το ΟΑΚΑ. Η «μάχη» ήταν άνιση εξ αρχής. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει δύο φορές από μεγάλες διαφορές (-13 στην αρχή και -19 προς το τέλος του ημιχρόνου) αλλά ως εκεί. Η ΤΣΣΚΑ έφυγε νικήτρια...

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στην πολύ καλύτερη ΤΣΣΚΑ, ήταν αξιοπρεπέστατος αλλά οι ανώτεροι Ρώσοι έφυγαν νικητές (89-83) από το ΟΑΚΑ.

Η «μάχη» ήταν άνιση εξ αρχής. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει δύο φορές από μεγάλες διαφορές (-13 στην αρχή και -19 προς το τέλος του ημιχρόνου) αλλά ως εκεί. Η ΤΣΣΚΑ έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 89-83 καθώς υπάρχει διαφορά κλάσης. Και φάνηκε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια αξιοπρεπή προσπάθεια, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω απέναντι στους Ρώσους. Η ελληνική ομάδα έμεινε στο παιχνίδι ως το 30’ αλλά στην 4η περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε. Και «καθάρισε»…Η διαφορά κλάσης ήταν εμφανής.

Νέα εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση του Νεμάνια Νέντοβιτς. Θετικός ο Παπαγιάννης, καλός ο Μποχωρίδης. «Στόχος» για την αντίπαλη άμυνα ο Σαντ Ρος (0/8 σουτ). Ανεβασμένος ο Γουάιτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ας αρχίσουμε από τα δεδομένα. Η ΤΣΣΚΑ είναι αρκετά επίπεδα πάνω από τον Παναθηναϊκό, άρα ο αγώνας εξαρτιόταν από τους Ρώσους. Βάλτε στην εξίσωση ότι οι «πράσινοι» που δεν διαθέτουν και τόση ποιότητα ή βάθος είχαν και απουσίες και θα καταλάβετε. Χωρίς Όγκαστ- Μπεντίλ αλλά και χωρίς έναν ακόμα παίκτη στην περιφέρεια (αφού ο Σάικς έχει αποχωρήσει). Βάλτε και το ότι ο Παπαπέτρου ουσιαστικά είναι ανέτοιμος. Η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε με… λερναία ύδρα καθώς ο Παναθηναϊκός της έκοβε ένα κεφάλι και φύτρωναν επτά!!!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Με τον Χίλιαρντ να έχει 3/3 τρίποντα (και την ΤΣΣΚΑ 4/4) οι Ρώσοι προηγήθηκαν 18-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η είσοδος του Παπαγιάννη και του Νέντοβιτς άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού που μέσα σε 4 λεπτά έτρεξε επιμέρους σκορ 12-3 και μείωσε σε 21-17. Σημαντική ήταν στο διάστημα αυτό και η παρουσία του Άαρον Γουάιτ ενώ το δίδυμο Μποχωρίδη- Νέντοβιτς έδωσε άλλη οντότητα στην περιφέρεια του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 24-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με το σκορ στο 26-26 οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πέρασαν με 36-26. Στο 17’, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 9/12 τρίποντα, το σκορ ήταν 49-31 για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Νέντοβιτς δεν το… έβαλε κάτω. Με 9 πόντους του Σέρβου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 51-42 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Νέντοβιτς είχε 16 πόντους στο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός σούταρε καλά (6/12 τρίποντα), αλλά… Όταν έχει απέναντί του μια σαφώς ανώτερη και πληρέστερη ομάδα η οποία σουτάρει κιόλας 9/13 τρίποντα σε ένα ημίχρονο, τα πράγματα γίνονται ακόμα δυσκολότερα.

Έριξε και πάλι τη διαφορά…

Ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 μείωσε σε 53-52 και με επιμέρους σκορ 21-4 είχε καταφέρει να καλύψει διαφορά 18 πόντων και να επιστρέψει στον αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ μετά τα 9/12 του 17’ είχε 1/12 μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου στην οποία βρέθηκε να προηγείται με 65-58. Ο Παναθηναϊκός με την άμυνά του είχε κατεβάσει το σκορ και για πρώτη φορά νίκησε στο επιμέρους (16-14) ενός δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο 8-0 της ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, έφερε τους Ρώσους στο +15 (σκορ 73-58). Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό είχαν στενέψει καθώς οι «πράσινοι» καλούνταν να επιστρέψουν στο ματς για 3η φορά από διψήφια διαφορά.

Αυτά δεν είναι δυνατό να γίνονται απέναντι σε μια σαφώς ανώτερη ομάδα… Στο 34’ η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 78-62 και όλα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός και πάλι δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 81-87 ενώ απέμεναν 38’’… Η θέληση δεν έλειψε.

Ο MVP: Ο Ντάνιελ Χάκετ. Η παρουσία του ξεχώρισε, τόσο ως λογική στο παιχνίδι αλλά και ως «σκληράδα». Ο Ιταλός έδωσε σοβαρότητα και οντότητα στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ. Ήταν ο πιο συνεπής παίκτης και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 16 πόντους στο πρώτο μέρος και τρεις στο δεύτερο. Με τα 4/5 τρίποντα που είχε συμπλήρωσε 16/26 (!!!) στους τρεις τελευταίους αγώνες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (5/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1/1 τρίποντο), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1/2 τρίποντα, 3/3 δίποντα), Μήτογλου 7 (1/1 τρίποντο), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπόλομποι 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπαόυντ), Τζέιμς 10 (3/10 σουτ, 5 ασίστ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Στρέλνιεκς 9 (2/4 τρίποντα), Βόιτμαν 5 (6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Μιλουτίνοφ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κουρμπανόφ 5 (1/2 τρίποντα)

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- ΤΣΣΚΑ 83-89: Αξιοπρεπής απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College