ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Περιστέρι- Παναθηναϊκός 68-74: Αγώνας για σκληρούς

Όταν ο Παναθηναϊκός έγινε «σκληρός» κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φύγει νικητής από το Περιστέρι (74-68)

Μέχρι και το 27’ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ και μάλιστα με διαφορά 11 πόντων! Όμως η καλή δουλειά στην άμυνα αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους που δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό. Πολλές οι απουσίες και των δύο ομάδων ειδικά στη θέση των γκαρντ με αποτέλεσμα τις πολλές «αλχημείες» από τους δύο προπονητές.

Στην προθέρμανση τραυματίστηκε ο Καράμπελας και στη διάρκεια του αγώνα ο Γκουτιέρεζ ενώ εκτός μάχης ήταν ο Κρόκετ για το Περιστέρι. Ο Γούνταρντ επίσης είχε μισή προπόνηση και ήταν ανέτοιμος. Από τον Παναθηναϊκο η απουσία του Μπρέι (ο Νέντοβιτς είναι εκτός Basket League) ούτως ή άλλως διογκώνει το ήδη υπάρχον πρόβλημα στο «1».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η αλλαγή του τρόπου λειτουργίας του Παναθηναϊκού στην άμυνα άλλαξε άρδην τη ροή του αγώνα. Το Περιστέρι σκόραρε 45 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 23 στο δεύτερο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το Περιστέρι κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Με πίεση επάνω στη μπάλα «έκοψε στα δύο» τον Παναθηναϊκό. Και ταυτόχρονα έκανε 6 κλεψίματα που του έδωσαν 11 πόντους στον αιφνιδιασμό κι άλλους τόσους από λάθη αντιπάλου. Οι «πράσινοι» δεν είχαν τη δυνατότητα για σκορ μέσα από τη ρακέτα και είχαν κακές επιθέσεις.

Η ενέργεια και η γρήγορη κυκλοφορία του Περιστερίου άνοιξε με άνεση την άμυνα του Παναθηναϊκού και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-21 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 32-29 στο 14’ η απάντηση ήταν άμεση. Με επιμέρους σκορ 13-2 σε ένα πεντάλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε 42-34 στο 19’ ενώ στο +8 παρέμεινε η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Στο 24’ το Περιστέρι έφτασε στο 50-39 και στο 27’ στο 55-43 καθώς είχε εγκλωβίσει τον Παναθηναϊκό με την εξαιρετική του άμυνα. Κι αυτό διότι επιθετικά είχε «κολλήσει» σ’ έναν αγώνα που είχε γίνει πολύ σκληρός στο δεύτερο ημίχρονο.  Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-48 στο 30’ και κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά που είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο.

Στο 31’ οι «πράσινοι» είχαν μειώσει σε 55-52 και είχαν επιστρέψει για τα καλά (σερί 9-0). Στο 33’ ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο με τον εξαιρετικό Κασελάκη (61-60) και στο 34’ πέρασε μπροστά με 62-61. Το επιμέρους σκορ19-7 σε 7 λεπτά έδειξε την αλλαγή νοοτροπίας στην άμυνα των «πράσινων».

Στο 34’ ένα νέο σερί 7-0 έφερε τον Παναθηναϊκό στο 69-63 και με τον έλεγχο της κατάστασης πια. Που όλα έγιναν ευκολότερα όταν το τρίποντο του Παπαπέτρου στο 36’30’’ έφερε το σκορ στο 72-63. Οι γηπεδούχοι είχαν απογοητευτεί, είχαν κι ελλείψεις και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Στο πρώτο ημίχρονο οι «πόντοι από τον πάγκο» ήταν 19 για το Περιστέρι και 11 για τον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο ήταν 0-19 αντίστοιχα!

Ο MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αλλά ο παίκτης που έβαλε στην…πρίζα τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21, Βασιλόπουλος 6, ΜακΛιν 15, Τζόουνς 6, Μάντζαρης 1, Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7, Τόλα 2, Γκουτιέρεζ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 17, Γουάιτ 3, Μήτογλου 5, Σαντ Ρος 9, Μακ 3, Μποχωρίδης 3, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3, Κασελάκης 8, Μπέντιλ 6

Περιστέρι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Παναθηναϊκός 68-74: Αγώνας για σκληρούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College