ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Παναθηναϊκός 102-106 παρ.: Την κατάπιε!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε (106-102) από την έδρα της ΤΣΣΚΑ με κορυφαίους τους Μήτογλου και Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός φώναξε ότι ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ! Με τον Νικ Καλάθη να είναι παρών στα δύσκολα και με τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει ρεκόρ καριέρας, επικράτησε στην παράταση 106-102 (89-89) της ΤΣΣΚΑ στο Καλίνινγκραντ.

Πλέον μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον πρώτο γύρο με 10-7. Η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται μια νίκη παραπάνω (11-6). Και σίγουρα μετά το μεγάλο διπλό στην Ρωσία κάλυψε αρκετό από το χαμένο έδαφος.

Οι πράσινοι πίστεψαν στη νίκη ακόμα κι όταν βρέθηκαν  πίσω στο σκορ στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Καλάθης έβαλε το μεγάλο τρίποντο (7” πριν το τέλος) που έστειλε τον αγώνα στην παράταση (89-89). Και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους- 17 ασίστ και 6 ριμπάουντ αλλά και 40 στον βαθμό αξιολόγησης!

Ο δε Μήτογλου έκανε τον καλύτερο αγώνα της καριέρας του με 25 πόντους- 16 ριμπαόυντ (τα 8 επιθετικά) και 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Όσα διαβάσατε είναι ρεκόρ καριέρας για τον διεθνή φόργουορντ που ήταν το κλειδί του Ρικ Πιτίνο είτε παίζοντας στο 4 είτε στο 5.

Ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις και έφτιαξε σερί

Πολύ σημαντική και η παρουσία του Γουέσλι Τζόνσον ο οποίος πέρασε στον αγώνα στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου και αποδείχθηκε καθοριστικός.

Παρεμπιπτόντως ο Παναθηναϊκός νίκησε για 3η σερί φορά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και πλέον πατάει πολύ γερά στην πρώτη εξάδα και κατ’ επέκταση στα πλέι οφ. Αν την επόμενη εβδομάδα περάσει από το Μιλάνο, τότε (τολμάμε να πούμε) ότι δεν χάνει με τίποτα τα πλέι οφ.

Με τον Μήτογλου- κλειδί

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση από την αρχή της αναμέτρησης να επαναλάβει ό,τι και πέρυσι: Να νικήσει στην έδρα της ΤΣΣΚΑ. Για πρώτη φορά φέτος ο Πιτίνο είχε στο αρχικό σχήμα τους Μήτογλου- Παπαγιάννη και ο πρώτος αποδείχθηκε το… κλειδί της αναμέτρησης. Είτε παίζοντας στο 4 είτε (κυρίως) στο 5.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 49-45 στο ημίχρονο, έχοντας καλή δημιουργία (12 ασίστ για μόλις 3 λάθη) και έναν τρομερό Μήτογλου (15 πόντοι και 7 ριμπάουντ). Υπήρξε ένα πρόβλημα με τα περιφερειακά σουτ της ΤΣΣΚΑ που έγινε μεγαλύτερο στην 3η περίοδο.

Όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 60-49 στο 34′, τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν πολύ καλά. Τα περιφερειακά σουτ (ακολούθησαν 4/4 τρίποντα) της ΤΣΣΚΑ άλλαξαν την κατάσταση. Μέσα σε 4’02” οι Ρώσοι έκαναν επιμέρους σκορ 20-6 (!!!) και προηγήθηκαν 69-66.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πανέτοιμος

Με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται 87-81 ενώ απέμεναν 2’39” για το τέλος, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη ουσιαστικά βοήθεια (τρίποντο) από τον Τζ’ονσον (87-84). Λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου μείωσε σε 89-86 και 7” πριν το τέλος (προηγήθηκε άστοχο τρίποντο του Τζέιμς) ο Καλάθης ισοφάρισε 89-89.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έπαιξε και σπουδαία άμυνα στον Τζέιμς που έκανε βήματα. Στα 2” που απέμεναν δεν υπήρξε καλάθι (αστόχησε ο Μήτογλου) και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασιστικός. Μεγάλα σουτ από Τζόνσον αλλά και Καλάθη (νέο τρίποντο που έστειλε το σκορ στο 97-92 ενώ απέμεναν 2’29”) και απόλυτη συγκέντρωση στον στόχο έφεραν το μεγάλο αποτέλεσμα.

Δείτε εδώ τα συνολικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Παναθηναϊκός 102-106 παρ.: Την κατάπιε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College