ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

ΤΣΣΚΑ- Παναθηναϊκός 93-86: «Αντίο» με καλή εμφάνιση

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε στη Μόσχα αν και ηττήθηκε (93-86) από την ΤΣΣΚΑ κι αποχαιρέτησε τη φετινή Euroleague.

Με ρεκόρ 11-23 ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του και τερμάτισε στην 16η θέση. Η ΤΣΣΚΑ (24-10) είναι δεύτερη έχοντας ίδιο ρεκόρ με την πρώτη Μπαρτσελόνα (αλλά υστερεί στο goal average). Οι «πράσινοι» αν και είχαν τα γνωστά προβλήματα στην άμυνα, τουλάχιστον ήταν αξιοπρεπείς. Πάλεψαν ως το τέλος και αποχαιρέτησαν με έναν καλό αγώνα τη διοργάνωση. Δεν αγωνίστηκε ο Μάριο Χεζόνια (δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα 2’23’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 17-16. Η άμυνά του όμως και πάλι τον «πρόδωσε» καθώς στο διάστημα που απέμενε η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 11-2 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 27-19.

Οι «πράσινοι» είχαν δεχτεί και πάλι πολλούς πόντους: 27, εκ των οποίων οι 8 ήταν από επιθετικά ριμπάουντ των Ρώσων και οι 7 από τα δικά τους λάθη.

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε σε διψήφιο (31-20) στο 12’ αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 36-31. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν εκ νέου τον έλεγχο (49-33) και το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να μειώσουν σε 49-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Για ακόμα έναν αγώνα η άμυνά τους ήταν ξεχαρβαλωμένη. Οι 10 πόντοι που είχε η ΤΣΣΚΑ στον αιφνιδιασμό, άλλοι τόσοι από επιθετικά ριμπάουντ και οι 11 από λάθη του Παναθηναϊκού έδειχναν πολλά.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερό προβάδισμα 9-12 πόντων στην 3η περίοδο (63-51 στο 26’) με τον Παναθηναϊκό πάντως να είναι περισσότερο μαχητικός απ’ ότι στους αγώνες με την Ζαλγκίρις και την Ζενίτ. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 74-61 στο τέλος της 3ης περιόδου με την άμυνα του Παναθηναϊκού να αποτελεί για ακόμα έναν αγώνα την «αχίλλειο πτέρνα» του.

Η επίθεση όμως τα πήγαινε μια χαρά και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντίνο Μήτογλου επανέφεραν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι (79-73). Τα τρίποντα των «πράσινων» ήταν το βασικό τους όπλο καθώς είχαν 13/27 και με το σκορ στο 86-79 για την ΤΣΣΚΑ. Το τρίποντο του Κλάιμπερν στο 38’ έστειλε την ΤΣΣΚΑ στο 91-81 αλλά οι «πράσινοι» επέμεναν.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσαν σε 91-86 με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος. Μάλιστα μπορούσαν να μειώσουν και περισσότερο αλλά  αστόχησαν σε τρίποντο… Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ανοιχτό γήπεδο και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ- Euroleague: Σε αυτά διαφωνούν με τον Μπερτομέου οι 7

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΤΣΣΚΑ- Παναθηναϊκός 93-86: «Αντίο» με καλή εμφάνιση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College