ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Βαλένθια- Παναθηναϊκός 94-87: Τριάντα λεπτά στα σκουπίδια

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε τίποτα με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, δέχθηκε πάλι πάνω από 90 πόντους και ηττήθηκε 94-87 στην Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός πέταξε… 30 λεπτά στα σκουπίδια. Οι παίκτες του αδίκησαν τους εαυτούς τους και τελικά υποχρεώθηκαν σε ήττα στην Βαλένθια με 94-87. Από μια ομάδα που είχε ενθουσιασμό κι έβγαλε ένταση σε αντίθεση με τους πράσινους που με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο αλλά και κάποιες ατομικές ενέργειες, δεν παρουσίασαν τίποτα θετικό.

Όσο συνεχίζει να δέχεται με… άνεση πάνω από 90 πόντους θα έχει θέμα ο Παναθηναϊκός. Πλεόν υποχώρησε στο 13-9, έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μακάμπι στην 5η θέση. Η Βαλένθια πήγε στο 11-11 (όσο έχει και η Αρμάνι) και πλησίασε τον Παναθηναϊκό στις 2 νίκες. Η τετράδα απομακρύνθηκε για τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε όλα τα προβλήματα

Ο αγώνας άρχισε με όλα τα προβλήματα του Παναθηναϊκού να βγαίνουν στην επιφάνεια! Κακή άμυνα. Πρόβλημα στην επικοινωνία. Και γενικώς μια πολύ… soft αντίληψη των πραγμάτων. Η Βαλένθια σκόραρε όπως και όποτε ήθελε. Η ρακέτα του Παναθηναϊκού ήταν αεροδιάδρομος… Η περιφερειακή του άμυνα ήταν για κλάματα. Και για μια ακόμα φορά ο αντίπαλος πετύχαινε πόντους πολύ εύκολα.

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε πάλι 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο… Πάλι! Και μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάνει… ούτε ένα λάθος, δείγμα κι αυτό ότι δεν πιέστηκαν καθόλου. Οι πράσινοι είχαν εντελώς λάθος προσέγγιση στον αγώνα που πήγαινε στον ρυθμό που επέβαλλε η Βαλένθια.

Χωρίς άμυνα δουλειά δεν γίνεται

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται ακόμα χειρότερα στις αρχές της δεύτερης περιόδου όταν η Βαλένθια, με επιμέρους σκορ 14-2 έστειλε το σκορ στο 42-29. Απέμεναν 5’33” για το τέλος του ημιχρόνου και η ελληνική ομάδα  παρουσίαζε ένα πολύ κακό πρόσωπο. Ο Κολόμ επέβαλλε τον ρυθμό, ο Ντούμπλιεβιτς ήταν άλυτο πρόβλημα και οι Ισπανοί κυριαρχούσαν.

Ένα πολύ καλό τρίλεπτο του Παναθηναϊκού με ξέσπασμα του Ταϊρίς Ράις στην επίθεση, έφερε το σκορ στο 46-43. Νέες απροσεξίες από τους πράσινους που έχασαν τη συγκέντρωσή τους και το σκορ πήγε στο 52-43. Το ημίχρονο βρήκε την Βαλένθια με +10 μπροστά στο σκορ (55-45) και κάποια στατιστικά φανέρωναν την αδυναμία του Παναθηναϊκού. Προσέξτε:

Πόντοι των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο: 32-19 για την Βαλένθια! Πόντοι από λάθη αντιπάλου, 16-2 για τους Ισπανούς. Πόντοι από επιθετικό ριμπάουντ, 11-0 για την Βαλένθια. Οι 55 πόντοι των γηπεδούχων που είχαν 7/14 τρίποντα και μόλις 2 λάθη για 11 ασίστ, επίσης δείχνουν πολλά…

Με πρόθεση να γίνει πιο σκληρός, αλλά…

Ο προσανατολισμός του Παναθηναϊκού στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν να γίνει πιο σκληρός στην άμυνα. Και στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου είχε καλό αποτέλεσμα καθώς μείωσε σε 63-57. Όμως ακόμα είχε πολλή δουλειά μπροστά του.

H άμυνα άρχισε να σφίγγει και η Βαλένθια είχε ήδη 5 λάθη στα πρώτα 7 λεπτά της 3ης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-62 στο 27′ αλλά δύο τρίποντα από Λαμπεϊρί και Κολόμ έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +9 (σκορ 71-62).

Η συνέχεια ήταν περισσότερο… εφιαλτική. Οι πράσινοι έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και η άμυνά τους άρχισε να μπάζει στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου. Αποτέλεσμα; Στο 30′ η Βαλένθια ήταν μπροστά με 80-64. Είχε πετύχει 10 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά και στην συνέχεια σκόραρε… 15 στα τελευταία τρία!!! Και ήταν πλέον στο -16!

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε στην τελευταία περίοδο

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με σερί 13-0 την τελευταία περίοδο και μείωσε σε 80-77 αφήνοντας κάποιες ελπίδες για τη συνέχεια. Η Βαλένθια έμεινε πάνω από 4’30” λεπτά χωρίς καλάθι και οι πράσινοι επέστρεψαν στον αγώνα.

Με 3’56” για το τέλος, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 82-80 καθώς είχε περιορίσει την Βαλένθια στους 2 πόντους. Το επιμέρους σκορ, στα 6 λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν 16-2. Τα πράγματα είχαν αλλάξει.

Ο Καλάθης με 3’20” για το φινάλε ισοφάρισε μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε 82-82 φτάνοντας το double double (22 πόντους και 10 ριμπάουντ μέχρι εκείνο το σημείο). Το τρίποντο του Ντόρνεκαμπ (85-82) ήταν ανάσα για την Βαλένθια καθώς ο Παπαπέτρου αστόχησε στη συνέχεια. Ο Παπαγιάννης έβγαλε άμυνα με τάπα στον Βίβες και 1’59” πριν το τέλος ο Παπαπέτρου είχε 1/2 βολές (85-83).

Ο Παπαγιάννης έβγαλε νέα καλή άμυνα στον Ντούμπλιεβιτς. Ο ΝτεΣόν Τόμας μετά από επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε 2 βολές αλλά είχε (όπως και ο Παπαπέτρου) 1/2 και μείωσε σε 85-84

Το πέμπτο φάουλ του Καλάθη

Ενώ απέμεναν 1’19” για το τέλος, ο Καλάθης πήγε στον πάγκο καθώς έκανε φάουλ στον Αμπάλντε και ήταν το πέμπτο του. Ο Ισπανός είχε 1/2 αλλά οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ στον Τόμας στην διεκδίκηση του ριμπάουντ.

Ο Λαμπεϊρί με 2/2 βολές πήγε το σκορ στο 88-84, αλλά ο Ταϊρίς Ράις, το πήρε… προσωπικά και μείωσε σε 88-87 με καλάθι και εύστοχη βολή μετά από φάουλ που κέρδισε.

Ο κορυφαίος του αγώνα, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (καλάθι και φάουλ από τον Παπαγιάννη) ενώ απέμεναν 52” αλλά αστόχησε στη βολή. Το χειρότερο ήταν ότι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Αμπάλντε με κάρφωμα έγραψε το 92-87… Το άστοχο τρίποντο του Φριντέτ ψαλίδισε όλες τις ελπίδες του Παναθηναϊκού

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Εντούρ 7 (3/8 δίποντο, 1/2 βολές), Αμπάλντε 9 (3/7 δίποντα, ο/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ, Μότου, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Βίβες 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαν Εμετέριο 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντόρνεκαμπ 13 (4/5 τρίποντα, 1/2 βολές)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Ράις 21 (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φριντέτ 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 22 (7/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1)

Δείτε εδώ τα συνολικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Παναθηναϊκός 94-87: Τριάντα λεπτά στα σκουπίδια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College