ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Βαλένθια- Παναθηναϊκός 95-83: Έτσι δεν πάει πουθενά

Ο Παναθηναϊκός πήγε να κερδίσει από την… επίθεσή του και έγινε μέρος του σόου της Βαλένθια που έκανε παρτι με 95-83. Προβληματική η εικόνα των «πράσινων» που πρέπει να αλλάξουν λογική.

Κανόνας πρώτος: Αν ο Παναθηναϊκός, με την περιορισμένη ποιότητα που διαθέτει, δεν παίξει σκληρή άμυνα δεν έχει καμία, ΜΑ ΚΑΜΙΑ, πιθανότητα επιβίωσης στην Euroleague. Το τελικό με το οποίο ηττήθηκε από την Βαλένθια τα λέει όλα.

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι η ομάδα που μπορεί να κερδίσει από την επίθεσή του! Δεν μπορεί να «παίξει» στους 85+ πόντους. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στην La Fonteta έπαιξε στο ρυθμό της Βαλένθια και τιμωρήθηκε σκληρά γι’ αυτό.

Κι ομολογουμένως αν πάει με αυτή την (παράλογη) λογική στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» η… κατηφόρα θα είναι μεγάλη.

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά θέματα με την άμυνά του στην πρώτη περίοδο. Μπορεί επιθετικά να μην είχε προβλήματα και οι παίκτες του να σούταραν καλά, όμως αμυντικά υπήρχε ζήτημα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 22 πόντους (και είχαν 14 στα πρώτα πέντε λεπτά) και ουσιαστικά είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους στο ματς.

Το θέμα είναι κατά πόσο θα άντεχαν οι «πράσινοι» να παίζουν σ’ αυτό το up tempo της Βαλένθια και σίγουρα θα έπρεπε να κάνουν καλύτερη δουλειά στην άμυνα.

Μόλις ένα λάθος είχαν οι γηπεδούχοι σε 10 λεπτά αγώνα κι αυτό δείχνει ότι δεν είχαν δεχθεί πίεση από τον Παναθηναϊκό.

Στην προσπάθειά του ν’ αυξήσει την πίεση και να ελέγξει το ρυθμό ο Γιώργος Βόβορας, επέλεξε σχήμα με τρεις γκαρντ (Μποχωρίδη, Μακ και Νέντοβιτς) και στο 13’30’’ το σκορ ήταν στο 28-28. Τα 2 φάουλ του Μακ επανέφεραν τον Σαντ Ρος στον αγώνα αλλά οι «πράσινοι» ενώ είχαν καταφέρει να ελέγξουν το ρυθμό έκαναν πολλά λάθη. Με το σκορ στο 33-32 για την Βαλένθια κι ενώ απέμεναν 3’15’’ οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν ήδη 9.

Στο ημίχρονο η Βαλένθια προηγήθηκε 45-41 και κάποια στοιχεία για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν καλά. Τα 10 λάθη (για 9 ασίστ) και τα 7 κλεψίματα της Βαλένθια. Φυσικά το παθητικό των 45 πόντων με τους Πρέπελιτς και Σαν Εμετέριο να έχουν μαζί 24 με 5/6 τρίποντα. Οι «πράσινοι» θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στην επανάληψη για να διαφοροποιήσουν το σκηνικό.

Ενώ στο πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός άρχισε με περισσότερη ενέργεια και πίεση στην άμυνα η συνέχεια ανηκε στους Ισπανούς που με ευστοχία στα περιφερειακά σουτ ξέφυγαν 60-54 στο 26’30’’.

Ο Παναθηναϊκός, με τον Μακ σε θέση «1» (ο Μποχωρίδης είχε αποβληθεί με 5 φάουλ) έγινε πιο φυσιολογικός στη λειτουργία του και μείωσε. Στο 30’ η Βαλένθια ήταν μπροστά με 70-66 και είχε 9/17 τρίποντα. Οι «πράσινοι» έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους.

Στο 33’30’’ το σκορ ήταν στο 81-70 για την Βαλένθια απέναντι στην απαράδεκτη και soft άμυνα του Παναθηναϊκού. Η Βαλένθια στο 36’30’’ έφτασε στους 90 πόντους (σκορ 91-78) έχοντας 13/24 τρίποντα και φυσικά δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να αναλύσουμε.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Παναθηναϊκός 95-83: Έτσι δεν πάει πουθενά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College