ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Ζενίτ- Παναθηναϊκός 79-89: Καυτό δίδυμο (vid)

Ο Καλάθης ήταν κομπιούτερ, ο Φριντέτ είχε πάρει φωτιά και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 89-79 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη

Παρότι έπαιξε με τη… φωτιά, δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός. Και τελικά επικράτησε 89-79 στην Αγία Πετρούπολη της Ζενίτ φέρνοντας εις πέρας την αποστολή του. Εκπληκτικοί Φριντέτ και Καλάθης, καθοριστικοί οι Παπαπέτρου, Βουγιούκας και Γουάιλι, σταθερά θετικός ο Τόμας ενώ ανεβαίνει ο Μήτογλου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Παναθηναϊκός: Ασίστ – «αρρώστια» από τον Νικ Καλάθη! (vid)

Και πάλι όμως οι «πράσινοι» έχουν αρκετά προβλήματα να λύσουν. Παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα, είχαν και πάλι απώλειες στα ριμπάουντ και έχασαν σημαντικές διαφορές που κανονικά θα έπρεπε να τους έχουν βοηθήσει να «καθαρίσουν» τον αγώνα χωρίς ιδιαίτερα ζητήματα.

Ηταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη φέτος για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο τετράλεπτο. Τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά. Η Ζενίτ έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει και 4’30’’ μετά την έναρξη του αγώνα προηγήθηκε με 11-6.

Ο Παναθηναϊκός με ψηλό σχήμα

Η κίνηση του Πεδουλάκη να ψηλώσει το σχήμα του αποδείχθηκε εύστοχη. Τα σχήματα με Ράις- Παπαπέτρου- Τόμας- Μπεντίλ- Βουγιούκα ή με Ράις- Τζόνσον- Τόμας- Μπεντίλ- Βουγιούκα ή με Ράις- Τόμας- Μήτογλου- Μπεντίλ- Βουγιούκα άλλαξαν την ροή του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα, ο Τόμας εκτελούσε (10π.) και με επιμέρους σκορ 16-9 σε 5’30’’ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του (22-20).

Επίσης ήταν καθοριστική η παρουσία του Ιαν Βουγιούκα ο οποίος απέδειξε πόσο σημαντικός είναι με την εμπειρία του αλλά και την ηρεμία-σιγουριά που δίνει στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά μετά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και με το σκορ στο 26-24 υπέρ της Ζενίτ, ο Γουάιλι πέρασε στο παρκέ. Αλλαξε όλη η λογική στην αμυνα του Παναθηναϊκού (ο Αμερικανός έκανε πάλι καλή δουλειά όπως και με την Αρμάνι) και οι «πράσινοι» πέρασαν 34-28 με επιμέρους σκορ 10-2 σε 2’30’’.

Οι παίκτες της Ζενίτ «χτύπησαν» στην άμυνα τον Φριντέτ, ο Αλμπισί ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα (είχε 4/6 μόνος του και 1/10 οι υπόλοιποι συμπαίκτες του) και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Τα επιθετικά ριμπάουντ της Ζενίτ

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με 40-38 και γενικά πήρε πράγματα στην δεύτερη περίοδο. Αν έλειπε το πρόβλημα στα ριμπάουντ (5 επιθετικά στο διάστημα αυτό η Ζενίτ) και υπήρχε καλύτερο σουτ (1/7 τρίποντα ημίχρονο και 0/5 στην δεύτερη περίοδο) αλλά και λιγότερες απροσεξίες στην άμυνα ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

Πάντως στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε 6 κλεψίματα, πήρε 6 πόντους στον αιφνιδιασμό και 8 από λάθη αντιπάλου. Η δημιουργία του ήταν σε πολύ καλό επίπεδο (10 ασίστ στο ημίχρονο) και πολύ λίγα τα λάθη του (4 συνολικά, από 2 σε κάθε περίοδο).

Και πάλι όμως δεν μπορούσε να… ξεκολλήσει στο σκορ!

Πήραν φωτιά Παναθηναϊκός και Φριντέτ

Το τρίποντο του Παναθηναϊκού άρχισε να λειτουργεί στην 3η περίοδο. Με 4/4 τρίποντα (2 από Φριντέτ, από ένα οι Παπαπέτρου και Τόμας) και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (σκορ 57-47) ενώ απέμεναν 5’39’’ για το τέλος της περιόδου.

Ο Ουάιλι έβγαλε ενέργεια αλλά ο Φριντέτ πήρε φωτιά… Με 10 πόντους του Αμερικανού ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 63-49 ενώ απέμεναν 3’16’’ μέχρι το 30’. Ηταν φανερό ότι όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Σε 7 λεπτά στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» είχαν επιμέρους σκορ 23-11 και έδειχναν ποια ομάδα είναι το φαβορί. Κυρίως όμως λειτουργούσαν ιδανικά, ομαδικά και με άριστες συνεργασίες όπως και ξεκάθαρους ρόλους

Το τελευταίο τρίλεπτο όμως έβγαλε πάλι στην επιφάνεια κάποια προβλήματα. Τα επιθετικά ριμπάουντ της Ζενίτ προσέφεραν εύκολους πόντους στους Ρώσους. Και μέσα σε χρόνο μηδέν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-60 (στο 30’) και 65-62 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ποιο ηταν το πρόβλημα; Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ της Ζενίτ που της χάρισαν 11 πόντους. Όπως και η στατικότητα που έδειξε ο Παναθηναϊκός στην επίθεση όταν πήγε στον πάγκο ο Φριντέτ και πέρασε ο Ράις. Το γεγονός ότι μέσα σε 3 λεπτά χάθηκε διαφορά 14 πόντων (όχι από κανένα μεγαθήριο αλλά) από την Ζενίτ, είναι μεγάλο θέμα.

Και πάλι….

Με τον Καλάθη να έχει εξαιρετική δημιουργία, τον Γουάιλι να δίνει λύσεις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 75-66 ενώ απέμεναν 5’44’’ για το τέλος. Ηταν στο χέρι των «πράσινων» να ελέγξουν τον αγώνα αλλά για μια ακόμα φορά έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Και για μια ακόμα φορά πολύ σύντομα έχασαν διαφορά. Μετά από ένα λεπτό η Ζενίτ είχε μειώσει σε 77-73 αλλά δύο επιθετικά ριμπάουντ του Παπαπέτρου (το ένα εξελίχθηκε σε δικό του καλάθι) έδωσαν αέρα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (83-78). Και πάλι, όμως, ο αγώνας δεν είχε τελειώσει.

Με 1/2  βολές ο Αλμπισί μείωσε σε 83-79 (απέμεναν 1’15’’ για το τέλος) και οι Ρώσοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ. Ευτυχώς ο Γάλλος έκανε λάθος και ο Φριντέτ (1’06’’ για το φινάλε) με 2/2 βολές έδωσε αέρα έξι πόντων (85-79).

Ο Τζόνσον έδωσε… βολές (και χρόνο) στην Ζενίτ κάνοντας φάουλ στον Ρένφρο (1’03’’ για το τέλος) αλλά ο Αμερικανός είχε 0/2 (!!!). Κάπου εκεί όλα τελείωσαν με δεδομένο ότι όσα… λάθη κι αν έκανε ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό ότι η Ζενίτ δεν μπορούσε να νικήσει.

Η ψυχραιμία του Τζίμερ Φριντέτ στις βολές ήταν καθοριστική και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Αϊβερσον 10, Αλμπισί 15 (4/8 τρίποντα), Πονκρασόφ, Χόλινς, Τόμας 12 (2/4 τρίποντα), Ρένφρο 2, Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6, Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 16 (7 ριμπάουντ), Αγιόν 12 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 17 (2/3 τρίποντα), Ράις 3 (1/1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (1/1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (3 κοψίματα), Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 22 (6/6 βολές, 5/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (4/6 δίποντα, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιλι 14 (6/9 δίποντα), Μήτογλου 8 (3/4 δίποντα), Μπεντίλ 2.

Μπορείτε εδώ να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζενίτ- Παναθηναϊκός 79-89: Καυτό δίδυμο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College