ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Αχ αυτή η άμυνα

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε ξανά τα λάθη στην άμυνά του και παρότι προηγήθηκε στο σκορ, τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Ντεν Χάαγκ.

Με τη σέντρα στο ματς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «πράσινοι» είχαν εκείνοι την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίωρο και προσπαθούσαν ορθολογικά, με το build up που ζητάει ο Δώνης, να την μεταβιβάσουν από την άμυνα προς τα εμπρός. Πολύ νωρίς στο ματς και για την ακρίβεια στο 3ο λεπτό το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ. Ο Ρεγκάκος γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Χατζηθεοδωρίδη να σουτάρει με τη μία και να κάνει σεφτέ στα γκολ με την πράσινη φανέλα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε την κατοχή, αλλά στην δεύτερη τελική της Ντεν Χάαγκ στην εστία, δέχθηκε την ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 23′ ο εξαιρετικός Μπέκερ έκοψε την μπάλα στο πέναλτι κι εκεί με αριστερό πλασέ, ο Γκούσενς νίκησε τον Διούδη. Επτά λεπτά μετά ο Μπέκερ έκανε ακριβώς την ίδια κίνηση. Ατομική προσπάθεια από δεξιά και παράλληλη σέντρα στην περιοχή. Ο Γιόχανσον κάνει το… απαγορευμένο τσαφ, η μπάλα καταλήγει στον Χόι κι εκείνος εύκολα δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Σε λίγα μόλις λεπτά, όπως και με την Αντβέρπ, οι «πράσινοι» δέχονται απανωτά γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άλλαξε τα 9/11 της ενδεκάδας του, με αποτέλεσμα να υποπέσει σε πολλά αβίαστα λάθη, δίχως να βρίσκει ρυθμό. Με κύριο εκφραστή τον Μουνιέ το «τριφύλλι» προσπάθησε ν΄αναπτύξει επιθετική δραστηριότητα, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία από κόρνερ του Γάλλου και κεφαλιά του Θεοχάρη. Αρνητική ντύπωση προκάλεσε το πολύ σκληρό παιχνίδι από πλευράς Ντεν Χάαγκ, με τον Μουνιέ μάλιστα να τραυματίζεται από τάκλιν που δέχθηκε και να μην μπορεί να συνεχίσει. Παίζοντας με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά (λόγω της απώλειας του Γάλλου), ο Παναθηναϊκός δέχθηκε και τρίτο τέρμα από τον Ζανγκ, με τον Ασιάτη φορ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Τα γκολ: 3′ Χατζηθεοδωρίδης, 23′ Γκούσενς, 30′ Χόι, 86′ Ζανγκ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46′ Κότσαρης), Γιόχανσον (70′ Αποστολάκης), Μαυρομάτης (46′ Οικονόμου), Κάτσε (46′ Δώνης), Ρεγκάκος (46′ Σέχου), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Ινσούα), Κολοβέτσιος (42′ Θεοχάρης), Στάικος (46′ Τζανδάρης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μουνιέ), Μπουζούκης (70′ Εμμανουηλίδης), Κουλιμπαλί (46′ Οικονομόπουλος).

Ντεν Χάαγκ (Φονς Γκρένενταϊκ): Σβίνκελς, Μπέγκελσνταϊκ, Κάνον, Μπέκερ (62′ Γκοπέλ), Ίμερς (62′ Μπάκερ), Γκούσενς (84′ Ρίντερ), Πίνας, Ελ Καγιάτι, Πόλεϊ, Φάλκενμπεργκ (70′ Ζανγκ), Χόι (70′ Λόρενζεν).

LIVE: Ντεν Χάαγκ – Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αχ αυτή η άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.