ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Χατζηγιοβάνης: «Ξεκάθαρα πέναλτι!»

Τι είπε ο άσος του Παναθηναϊκού μετά το ντέρμπι

Χατζηγιοβάνης: Υποστήριξε ότι ο Παναθηναϊκός αδικήθηκε σε δύο περιπτώσεις από τη διαιτησία.

Αρχικά, ο άσος του «τριφυλλιού» είπε στην κάμερα της Nova: «Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και θέλαμε να το συνεχίσουμε. Ήμασταν ανώτεροι απ’ τον Ολυμπιακό το είδε όλος ο κόσμος.

Στο δεύτερο πέσαμε, δεν δείξαμε την ίδια απόδοση και μια φάση τους λίγο τυχερή, έφερε το γκολ. Προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Στεναχωρημένοι απ’ το αποτέλεσμα αλλά περήφανος για την ομάδα».

Αναφορικά με την αναποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού, σχολίασε: «Το λέμε σε κάθε ματς αυτό. Θέλουμε δουλειά δε γίνεται αλλιώς. Ο κάθε παίκτης ατομικά πρέπει να δουλεύει για να το καταφέρει. Είναι φανερό πως το χρειαζόμαστε από κάθε παίκτη».

Για το πλάνο της ομάδας, ο Χατζηγιοβάνης τόνισε: «Το πιστεύαμε και είπαμε να το χτυπήσουμε στα ίσα το ματς. Δυστυχώς στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε την ίδια απόδοση. Δεν μου αρέσει να μιλάω για διαιτησία, ειδικά όταν παίζουν ξένοι διαιτητές. Είδαμε τα πέναλτι, είναι κρίμα.

Το μόνο που ζητάω είναι να σέβονται την προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού. Και δεν λέω μόνο για τη φάση του Μακέντα, νομίζω πως του Μπουζούκη είναι ακόμη πιο καθαρό πέναλτι, ενώ του Μακέντα το είδαμε σε φωτογραφία. Κι αυτό είναι ξεκάθαρο. Δεν πειράζει, ο Θεός βλέπει!

Θέλουμε να σέβονται την προσπάθεια των παικτών ανεξάρτητα απ’ την βαθμολογία. Αν γίνει εκεί το 1-0 τότε θα είναι διαφορετικό ματς. Στο πρώτο μέρος με 0-1 δεν ξέρεις μετά τι θα γινόταν. Θέλουμε να σέβονται την προσπάθειά μας».

Τέλος για το νέο έτος τόνισε: «Για μένα να είμαι βασικό μέλος του Παναθηναϊκού. Θέλω να κληθώ στην Εθνική και να βοηθήσω την ομάδα όντας καλός σε κάθε ματς. Βαθμολογικά να είμαστε στην εξάδα και να διεκδικήσουμε το Κύπελλο».

Ο Χρήστος Δώνης προσέθεσε: «Δεν γίνεται κάποιος να πει κάτι διαφορετικό για τη φάση του πέναλτι. Είναι πέναλτι. Η ομάδα αποκτά μέταλλο σιγά-σιγά αλλά πρέπει να τελειώνουμε τις ευκαιρίες. Όπως και να ‘χει έπαιξε μεγάλο ρόλο ο διαιτητής».

Ο Γκίας Ζαχίντ είπε: «Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Είχαμε τη μπάλα στην κατοχή μας και δημιουργούσαμε ευκαιρίες βέβαια και ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες αλλά εμείς καλύτερες. Στο δεύτερο μέρος δεν παίξαμε το ίδιο καλά. Δεχτήκαμε το γκολ. Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Σε αυτό το ματς όμως θα μπορούσαμε να φύγουμε με τον ένα βαθμό ή και με τους τρεις. Θα πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια ένταση, τον ίδιο τρόπο ώστε να τα πάμε καλύτερα στους μελλοντικούς αγώνες.

Το πλάνο μας σε κάθε ματς είναι το ίδιο. Να παίξουμε, επιθετικά, με πάθος. Θέλαμε να κρατήσουμε τη μπάλα. Είναι ένα δύσκολο γήπεδο, χωρίς βέβαια οπαδούς του Ολυμπιακού, αλλά και εμείς δείξαμε τη δυνατότητα και την ποιότητα μας. Στο δεύτερο μέρος δεν αλλάξαμε κάτι. Ήταν λίγο βαρετό το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήταν δυναμικό. Αυτό το οποίο έλειψε ήταν η δυνατότητα δημιουργίας στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο και πρέπει να παίζουμε για 90 λεπτά στην ίδια ένταση.

Έχουμε χάσει αρκετούς βαθμούς σε προηγούμενα παιχνίδι που είχαμε κάποιες ισοπαλίες. Πρέπει να πάρουμε ακόμα περισσότερα τρίποντα και ιδίως κόντρα στις ομάδες που παίζουν κλειστά. Να παίζουμε καλά και να πάρουμε τους βαθμούς.

Η αλήθεια είναι ότι πράγματι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στα τελευταία παιχνίδια αλλά θαρρώ ότι είμαστε σε θέση να βελτιωθούμε στο δεύτερο γύρο για να πετύχουμε περισσότερα τέρματα και να πάρουμε τις νίκες».

Ερωτηθείς πώς αισθάνεται ο ίδιος μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο, απάντησε: «Πιστεύω ότι βελτιώνομαι. Έχω φτάσει στο 100% των δυνατοτήτων μου και ναι όλα είναι καλά με το γόνατο μου πλέον».

Ακολουθήστε το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χατζηγιοβάνης: «Ξεκάθαρα πέναλτι!»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.