ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γαλατάσαραϊ – Παναθηναϊκός 2-1: Έχασε, αλλά άρεσε

Καλός ήταν ο Παναθηναϊκός μέσα στην Τουρκία...

Γαλατάσαραϊ – Παναθηναϊκός 2-1: Δεν τα πήγε άσχημα ο Παναθηναϊκός μέσα στην Τουρκία, στο φιλικό ματς που έδωσε με τη Γαλατάσαραϊ, βγάζοντας καλά στοιχεία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στάθηκε καλά απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Προσπάθησε να απειλήσει τους Τούρκους και θα μπορούσε να είχε βρει και τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αν ήταν όμως λίγο προσεκτικός στην τελική του προσπάθεια.

Το πρώτο εικοσάλεπτο όμως η Γαλατάσαραϊ πίεσε αρκετά τους «πράσινους» και στο 11′ κατάφερε να προηγηθεί στο ματς. Όταν μετά από τρία συνεχόμενα κόρνερ ο Αντέμ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, μετά από λάθος διώξιμο των αμυντικών, και σούταρε από κοντά για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά είχε δοκάρι ο Ντουρμάζ, σε απευθείας εκτέλεση από πλάγια θέση.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κυνήγησε το γκολ, χωρίς όμως να φτάνει στην επίτευξή του. Ιδιαίτερα από το 40′ και μετά οι «πράσινοι» είχαν τρεις ευκαιρίες με τον Κολοβό να πρωταγωνιστεί στις δύο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′ ο Κολοβός είχε μία καλή ευκαιρία σε μακρινό σουτ που δοκίμασε. Μετά όμως απ’ αυτή την ευκαιρία οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο. Και στο 61′ έγινε το 2-0. Σέντρα από τα δεξιά του Μαριάνο, με τον Ντονκ να είναι μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή και να κάνει το 2-0.

Αμέσως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 66′ ο Μακέντα μετά από ωραία ντρίμπλα βγήκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα. Πλάσαρε, αλλά έδιωξε ο γκολκίπερ με το πόδι!

Στο 78′ ο Κολοβός είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Ενώ στο 84′ ο Βέργος προτίμησε να μην «σπάσει» αριστερά και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Βέργος έκανε αυτό που έπρεπε. Ωραία ενέργεια του Έλληνα επιθετικού από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Κονάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1!

Γαλατάσαραϊ – Παναθηναϊκός 2-1: Ξεχώρισε ο Κολοβός

Ένας από τους παίκτες που ξεχώρισε ιδιαίτερα από το φιλικό του Παναθηναϊκού, ήταν ο Κολοβός. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός τα πήγε μια χαρά και αποτέλεσε μία μόνιμη απειλή για την άμυνα της Γαλατάσαραϊ.

Δείχνει να μπαίνει στο κλίμα των «πρασίνων» και σίγουρα θα αποτελέσει σημαντικό στοιχείο της ομάδας την ερχόμενη σεζόν.

Κενά στην άμυνα, του λείπει το εύκολο γκολ

Πέρα από τα θετικά στοιχεία που έβγαλε ο Παναθηναϊκός, είχε στο ματς και αρνητικά. Φάνηκαν τα κενά που έχει η ομάδα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Η αμυντική λειτουργία δεν τα πήγε καλά σε κανένα από τα δύο γκολ. Στο πρώτο υπήρξε λάθος διώξιμο από τους αμυντικούς και ο σκόρερ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή. Και στο 2-0 επίσης ο Ντονκ ήταν ολομόναχος μέσα στη μικρή περιοχή!

Όσον αφορά την επιθετική γραμμή ο Παναθηναϊκός δημιούργησε ευκαιρίες αλλά φάνηκε ότι του λείπει η εκτέλεση. Δεν έχει αυτό που λένε «εύκολο γκολ». Αν είχε τον παίκτη που θα έσπρωχνε την μπάλα μέσα σίγουρα θα είχε σημειώσει παραπάνω από ένα γκολ.

Γαλατάσαραϊ (Φατίχ Τερίμ): Κοτσούκ, Σερί (63′ Μορ), Μπουγιούκ (46′ Ινάν), Μπελχαντά (46′ Γιαρντιμτσί), Ντονκ (81′ Μπαμπακάν), Ντουρμάζ (52′ Αγκούν), Φίλιο (63′ Λίνες), Μπάμπελ (74′ Μήτρογλου), Λουινταμά, Τεϊξέιρα, Ναγκατόμο (69′ Μπαϊράμ).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46′ Κότσαρης), Κολοβέτσιος (59′ Νούνες), Πούγγουρας (77′ Μαυρομμάτης), Γιόχανσον (72′ Αποστολάκης), Ινσούα (80′ Κονάν), Χρ. Δώνης (80′ Θεοχάρης), Ζαχίντ (72′ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (72′ Βέργος), Κολοβός (80′ Ζαγαρίτης), Χατζηγιοβάνης (63′ Καμπετσής), Μακέντα (72′ Αλεξανδρόπουλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γαλατάσαραϊ – Παναθηναϊκός 2-1: Έχασε, αλλά άρεσε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.