ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Για τριάντα λεπτά ήταν… Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός άφησε ένα ημίχρονο χαμένο στο ΓΣΠ, ξύπνησε σταδιακά με την έναρξη της επανάληψης και από το 70' και μετά έκλεισε την Ομόνοια στα καρέ της, χωρίς όμως να βρει το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 1-0.

Ο Παναθηναϊκός άφησε ένα ημίχρονο χαμένο στο ΓΣΠ, ξύπνησε σταδιακά με την έναρξη της επανάληψης και από το 70′ και μετά έκλεισε την Ομόνοια στα καρέ της, δίχως όμως να βρει το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με σκορ 1-0.

Ένα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα 12 λεπτά του ΓΣΠ, έμελλε να εξελιχθεί σχεδόν σε μονόλογο της Ομόνοιας στο 45λεπτο. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μπήκε στο ματς με διάθεση να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει, όμως από το επικίνδυνο σουτ του Ντάρμπισιρ στο 13′ και μετά, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα στο 18′ άνοιξαν το σκορ με τον Άγγλο επιθετικό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χριστοφή και την αδράνεια του Κουλιμπαλί, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν ότι οι γραμμές του είχαν μεγάλη απόσταση, με αποτέλεσμα όποτε γινόταν ατομικό λάθος, να βρισκόταν στο κενό που είχε διαμορφωθεί ένας παίκτης της Ομόνοιας για να δημιουργήσει ρήγματα. Επιθετικά η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν έκανε αισθητή την παρουσίας της στο πρώτο μέρος, με μοναδική καταγεγραμμένη τελική ένα σουτ του Στάικου στο 1ο λεπτό.

Με την έναρξης του δεύτερου 45λεπτου ο Δώνης πέρασε με το «καλημέρα» τον Κουρμπέλη στα χαφ και ως αποτέλεσμα της κίνησης αυτής, ο Παναθηναϊκός πήρε μέτρα στο γήπεδο, άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να είναι καλύτερος στην επανάληψη από τους Κυπρίους. Παρότι όμως το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο, στερείτο δημιουργίας. Μέχρι το 70′ όμως. Καθότι στη συνέχεια οι «πράσινοι» έφτιαξαν αρκετές φάσεις, τις οποίες κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει.

Ιδιαίτερα κινητικός από την ώρα που μπήκε ήταν ο Μπουζούκης, ο οποίος έχει βαλθεί ν’ αποδείξει στον Δώνη πως αξίζει μία θέση όχι απλά στην πρώτη ομάδα, αλλά και στο αρχικό σχήμα κιόλας. Παρά την άνοδο του Παναθηναϊκού το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, με τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους να καταγράφονται στο 84′, με το σουτ του Εμμανουηλίδη (έπειτα από λάθος του Βύντρα) και στο 87′ με το εξ’ επαφής πλασέ του Πίσπα προ του Μεχίας.

Γκολ: Ντάρμπισιρ (18′)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Κουσουλός, Λόπες, Ενρίκες, Σοάρες (68′ Αντόνια), Μόντες (81′ Αλμπίν), Χριστοφή, Ζίβετς (57′ Λόε), Ντάρμπισιρ (43′ Ραμίρες).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Γιόχανσον (66′ Μαυρομάτης), Θεοχάρης (75′ Οικονομόπουλος), Οικονόμου (80′ Πίσπας), Κουλιμπαλί (75′ Αποστολάκης), Χατζηθεοδωρίδης (78′ Κουντουριώτης), Στάικος (46′ Κουρμπέλης), Κάτσε (66′ Τζανδάρης), Δώνης (69′ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μπουζούκης), Ρεγκάκος (46′ Σέχου).

800.000 για Ινσούα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Για τριάντα λεπτά ήταν… Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.