Τα πεπραγμένα του Αργεντινού εξτρέμ, Λούκας Βιγιαφάνιες, στην πρώτη του θητεία στον Παναθηναϊκό

Ο Λούκας Βιγιαφάνιες επέστρεψε επισήμως στον Παναθηναϊκό και το Sportime υπενθυμίζει τα πεπραγμένα της πρώτης θητείας του.

«Το καλοκαίρι του 2014 ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναιτωλικού.

Αγωνίστηκε στην ομάδα του Αγρινίου ως τον Ιανουάριο του 2016 όταν και φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα με το «τριφύλλι».

Παρέμεινε στον Παναθηναϊκό για δύο χρόνια, καταγράφοντας 73 συμμετοχές και 10 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Στη μνήμη όλων μας ασφαλώς και έχει μείνει χαραγμένο εκείνο που έδωσε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο του 2017.

Ο Βιγιαφάνιες ήταν, επίσης, εκ των βασικών στελεχών της ομάδας που αγωνίστηκε στους ομίλους του Europa League την περίοδο 2016-17», αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση της ΠΑΕ για την απόκτηση του Αργεντινού.

Η ώρα των αριθμών

Μόνο γουρλής δεν αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό ο Βιγιαφάνιες στο ξεκίνημα της προηγούμενης θητείας, αφού στις πρώτες του τρεις συμμετοχές η ομάδα μέτρησε ισάριθμες ήττες!

Συγκεκριμένα, στο ντεμπούτο του την 6η Φεβρουαρίου 2016, όταν έπαιξε ως βασικός για 64 λεπτά, το «τριφύλλι» υπέστη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από την Ξάνθη (0-1).

Τέσσερις ημέρες αργότερα, λίγο δυτικότερα, ο Παναθηναϊκός έχασε 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και αποκλείστηκε πρόωρα από τον θεσμό του Κυπέλλου.

Στην επόμενη συμμετοχή του (για 23 λεπτά), στις 28 Φεβρουαρίου 2016, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0, ώσπου έφτασε η 6η Μαρτίου, όταν στο εντός έδρας 2-0 επί του Ατρομήτου, ο Αργεντινός κατέγραψε γκολ και ασίστ.

Γκολ και ασίστ είχε ξανά κόντρα στον Πανθρακικό (6-1 το σκορ), ενώ άλλη μία ασίστ έκανε στο άνετο 3-0 επί της ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.

Μαζί με το ματς του Κυπέλλου, ο Βιγιαφάνιες μέτρησε 12 συμμετοχές, 2 γκολ και 3 ασίστ, ενώ αν προστεθούν και οι αγώνες με τη φανέλα του Παναιτωλικού τη σεζόν 2015-16 κατέγραψε 33 εμφανίσεις και 8 γκολ.

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο ο Αργεντινός ήταν βασικός και αναντικατάστατος, αφού είχε 30 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, 7 στο Κύπελλο και 9 στο Europa League.

Δύο γκολ, τρεις ασίστ και δύο κερδισμένα πέναλτι καρπώνεται ο Βιγιαφάνιες στη Super League, ενώ ένα γκολ-μια ασίστ έκανε στο Κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός διέθετε ένα αξιόλογο ρόστερ με παίκτες όπως ο Μάρκους Μπεργκ, ο Ζέκα, ο Ροντρίκο Μολέντο, ο Νίκλας Χουλτ, ο Ρόμπιν Λουντ και, βέβαια, ο… ήρωας της ιστορίας μας.

Εντούτοις, προτεραιότητα της διοίκησης είχε γίνει πια η διευθέτηση των χρεών που είχαν συσσωρευθεί κατά την τελευταία πενταετία, με αποτέλεσμα άπαντες να αποχωρήσουν.

Ο Βιγιαφάνιες αγωνίστηκε και στο πρώτο μισό της σεζόν 2017-18, καταγράφοντας 5 γκολ και 3 ασίστ στο πρωτάθλημα, με αποκορύφωμα το νικητήριο τέρμα επί του Ολυμπιακού στις 28 Οκτωβρίου.

Συνολικά, σε όλες τις διοργανώσεις, έκανε 73 συμμετοχές και σημείωσε 10 γκολ, προτού έρθει η πρόταση από την Αλάνιασπορ. Τώρα επιστρέφει πιο ώριμος…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λούκας Βιγιαφάνιες: Το α’ μέρος (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.