ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο τελικός του Βαζέχα και των κουρεμένων κεφαλιών (vid)

Ήταν 12 Μαΐου 1993 όταν στον τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον… κουρεμένο Ολυμπιακό που ήθελε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο. Πριν, το ματς οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τη… φαεινή ιδέα να κουρευτούν για γούρι με τους Τσιαντάκη και Μπατίστα να χάνουν την πλούσια κόμη τους, αλλά και το ματς. Ο...

Ήταν 12 Μαΐου 1993 όταν στον τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον… κουρεμένο Ολυμπιακό που ήθελε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο.

Πριν, το ματς οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τη… φαεινή ιδέα να κουρευτούν για γούρι με τους Τσιαντάκη και Μπατίστα να χάνουν την πλούσια κόμη τους, αλλά και το ματς. Ο Κριστόφ Βαζέχα σκοράρει στο 13ο λεπτό με κεφαλιά μετά από φάουλ στο δοκάρι του Μαραγκού και πετυχαίνει το τρίτο γκολ του εκείνη τη χρονιά κόντρα στους Πειραιώτες (είχε δύο στο πρωτάθλημα).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ολυμπιακός: Η μεταγραφή που φέρνει τον Τσιμίκα στη Λέστερ!

Ο Βαζέχα σκοράρει και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο επόπτης Νικάκης το ακυρώνει γιατί ο Γεωργιάδης (ο Γ.Χ.) ήταν σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε τη φάση. Για αρκετά λεπτά η ατμόσφαιρα έγινε εκρηκτική, έπεσαν αντικείμενα, ο κόσμος φώναζε και ο Γιώργος Βαρδινογιάννης κατέβηκε στον πάγκο για να ηρεμήσει τα πνεύματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχει δοκάρι με τον Γιώτη Τσαλουχίδη, πιέζει για την ισοφάριση, αλλά χάνει με κόκκινη κάρτα τον Κούλη Καραταϊδη, ο οποίος όντας τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Βαζέχα.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε έως τέλους το προβάδισμα για νίκησε για μία ακόμη φορά τον Ολυμπιακό σε τελικό κυπέλλου.

Τετάρτη 12 Μαΐου 1993

Ολυμπιακό Στάδιο

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 1-0 (1-0)

51ος τελικός Κυπέλλου Ελλάδας

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Οσιμ): Βάντσικ, Αποστολάκης, Καπουράνης, Χριστοδούλου, Καλιτζάκης, Μαυρίδης, Ουζουνίδης, Αντωνίου, Βαζέχα (90΄ Φραντσέσκος), Γεωργιάδης (89΄ Δώνης), Μαραγκός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέτροβιτς): Ταληκριάδης, Παχατουρίδης, Καραταϊδης, Μητσιμπόνας, Μαυρομάτης, Τσαλουχίδης, Λιτόφτσενκο (77΄ Καραπιάλης), Τσιαντάκης, Προτάσοφ, Μπατίστα, Σαββίδης (73΄ Βαϊτσης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο τελικός του Βαζέχα και των κουρεμένων κεφαλιών (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.