ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Οι νέοι του Παναθηναϊκού ήταν ωραίοι με τον Αιγινιακό (pic)

Σκόρερ για τους «πράσινους» ο Τζαβίδας, για ένα ημίχρονο έπαιξε και ο Μακέντα.

Τη νίκη με 1-0 στο φιλικό με αντίπαλο τον Αιγινιακό, που τελέστηκε το απόγευμα του Σαββάτου (13/10) στο «Γ. Καλαφάτης», πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός.

Ο Γιώργος Δώνης έδωσε πολλές ευκαιρίες στους πιτσιρικάδες της Κ19, οι οποίοι την τελευταία εβδομάδα έκαναν προπόνηση με την πρώτη ομάδα. Για ένα ημίχρονο έπαιξε και ο Μακέντα, που ήταν από τους πρωταγωνιστές του «τριφυλλιού».

Στο πρώτο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, με τον Τζαβίδα να στέλνει στο 31ο λεπτό την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Μοχάμεντ Κατάνα Νιάνζ (παρακάτω φωτό). Νωρίτερα, στο 16ο λεπτό, ο Κενυάτης που δοκιμάζεται από τον Σεπτέμβρη στους «πράσινους», δεν είχε καταφέρει να νικήσει σε τετ α τετ τον Γιαγκόζη.

Για τον Αιγινιακό οι μεγάλες φάσεις στο πρώτος μέρος ήταν δύο, αρχικά με το σουτ του Μαρκόφσκι στο 21′ που απέκρουσε ο Ξενόπουλος και στο 23′ όταν ο Οικονόμου, άθελά του, παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο β΄ημίχρονο οι προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους. Για τον Παναθηναϊκό σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκαν μόνοι οι Παντελάκης και Αποστολάκης, με όλους του άλλους να αντικαθίστανται. Ο πρώτος, μάλιστα, πρωταγωνίστησε στη φάση του Αιγινιακού στο 49′, όταν έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Να σημειωθεί, ότι τον αγώνα παρακολούθησε εκ μέρους της διοίκησης της ΠΑΕ Παναθηναϊκός ο αντιπρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος, Στράτος Σωπήλης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος (46΄Χριστοδούλης), Αποστολάκης, Οικονόμου (46΄Ζερβόπουλος), Πούγγουρας (46΄Καραγιάννης), Παντελάκης, Σκεντεράϊ, Ηλιάδης (63΄Ζαγαρίτης), Νιανζ, Τζαβίδας (63΄Καλομοίρης), Μακέντα (46΄Αθανασακόπουλος), Σιφναίος (63΄Σερπέζης).

Αιγινιακός: Γιαγκιόζης, , Τοπαλίδης, Λάσκαρης, Πολύζος, Λαζαρίδης, Δημήτρουλας, Κλιγγόπουλος, Μαρκόφσκι, Έππας, Πετρούσης, Δούμτσιος. Στο β΄ημίχρονο για την ομάδα της Πιερίας αγωνίστηκαν: Ζανάκης, Γιαλαμούδης, Πιαστόπουλος, Προσκυνητόπουλος, Σωτηριάδης, Βελισσάρης, Παπαδάκης, Νικολακόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Οι νέοι του Παναθηναϊκού ήταν ωραίοι με τον Αιγινιακό (pic)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.