ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το τελευταίο ντέρμπι του Δώνη είχε… Καπουράνη

Στις 2 Δεκεμβρίου 1995 είχε αγωνιστεί για 79 λεπτά στο ματς που έληξε 1-2 υπέρ των «πρασίνων»

Την Κυριακή (11/11) ο Γιώργος Δώνης επιστρέφει στο «Γ. Καραϊσκάκης» ως προπονητής του Παναθηναϊκού και το Sportime.gr θυμάται το τελευταίο του ντέρμπι «αιωνίων» ως ποδοσφαιριστής.

Στις 2 Δεκεμβρίου 1995 είχε αγωνιστεί για 79 λεπτά εναντίον του Ολυμπιακού στο ματς που έληξε 1-2 με εκείνο το περίφημο γκολ του Γιώργου Καπουράνη στο 88ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί στο 51’ με συρτό σουτ του Χουάν Χοσέ Μπορέλι, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 8 λεπτά αργότερα με κοντινή προσπάθεια του Βασίλη Καραπιάλη και έχασαν πέναλτι με τον Γιώργο Σκαρτάδο.

Στο 79ο λεπτό ο Χουάν Ραμόν Ρότσα έβγαλε τον Δώνη για να βάλει τον Ανδρέα Λαγωνικάκη και 8 λεπτά αργότερα ο Καπουράνης χάρισε τη νίκη στους τότε πρωταθλητές Ελλάδας.

Το «τρένο» δεν αγωνίστηκε στο ματς του β’ γύρου (1-0 με γκολ του Στράτου Αποστολάκη), συνεπώς στο Στάδιο Καραϊσκάκη έμελλε να καταγράψει την τελευταία του συμμετοχή σε ντέρμπι «αιωνίων».

Να σημειωθεί πως όταν επαναπατρίστηκε για λογαριασμό της ΑΕΚ, ο νυν τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε τεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό στις 2 Φεβρουαρίου 1998.

Συγκεκριμένα είχε περάσει ως αλλαγή με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου και στο 66’ έκανε την ασίστ για το μοναδικό γκολ του αγώνα του «Ν. Γκούμας» με σκόρερ τον Βεριντιάνο Μαρτσέλο.

Τέλος, στις 31 Ιανουαρίου 1999 αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του 2-0 της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού ξανά στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

*Στην κεντρική photo ο Γιώργος Δώνης με τους “πράσινους” σκόρερ εκείνου του ματς Γιώργο Καπουράνη και Χουάν Χοσέ Μπορέλι

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Απουσίες και τακτική οι «πράσινοι»

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αμφίβολοι οι Μαυρομμάτης και Γιόχανσον

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το τελευταίο ντέρμπι του Δώνη είχε… Καπουράνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.