ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Επιτέλους νίκη επί του ΟΦΗ – Μπεκ, Ξενόπουλος και νέα πρόσωπα

Την πρώτη του νίκη επί του ΟΦΗ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα πανηγύρισε την Κυριακή (19/7) ο Παναθηναϊκός. Στο φινάλε του Γιώργου Δώνη στον πάγκο της ομάδας ήρθε η επικράτηση με 3-2. Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες στο ΟΑΚΑ, καθώς και τρεις ισοπαλίες-μια ήττα στο Ηράκλειο. Η προηγούμενη νίκη είχε καταγραφεί στις 15...

Την πρώτη του νίκη επί του ΟΦΗ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα πανηγύρισε την Κυριακή (19/7) ο Παναθηναϊκός.

Στο φινάλε του Γιώργου Δώνη στον πάγκο της ομάδας ήρθε η επικράτηση με 3-2.

Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες στο ΟΑΚΑ, καθώς και τρεις ισοπαλίες-μια ήττα στο Ηράκλειο.

Η προηγούμενη νίκη είχε καταγραφεί στις 15 Φεβρουαρίου 2015 επί κρητικού εδάφους.

Εντός έδρας η τελευταία επικράτηση είχε γίνει στις 21 Σεπτεμβρίου 2013 (1-0 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας).

Τον χορό των πέντε γκολ άνοιξε ο Ούφε Μπεκ, ο οποίος είχε να σκοράρει σε επίσημο ματς από τις 16 Δεκεμβρίου 2018.

Τότε αγωνιζόταν στην Μπρόντμπι και είχε βρει δίχτυα επί της Βέντσισελ στο 41ο λεπτό (ήττα με 3-2).

Ένα άλλο πρόσωπο της ημέρας ήταν ο Βασίλης Ξενόπουλος, MVP του ματς μόνο και μόνο επειδή απέκρουσε το πέναλτι του Ζοάο Φιγκεϊρέντο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Δεύτερο σερί παιχνίδι βασικός, δεύτερο σερί που πιάνει πέναλτι μετά από εκείνο του Γιάννη Φετφατζίδη.

Τέλος, ο Σπύρος Τζαβίδας πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (στο 76ο λεπτό πέρασε τη θέση του Ούφε Μπεκ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Επιτέλους νίκη επί του ΟΦΗ – Μπεκ, Ξενόπουλος και νέα πρόσωπα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.