ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Έσπασε το τρομερό σερί – Το τελευταίο ματς που δε σκόραρε εκτός

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η ομάδα του Μπόλονι στο Αγρίνιο τη Δευτέρα (22/2) και ο Παναιτωλικός έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής.

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο τη Δευτέρα (22/2) και ο Παναιτωλικός έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Παναθηναϊκός για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από τη 2η θέση της Super League 1 και να πιάσει στην τρίτη ΑΕΚ και Άρη.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είχε αρκετές καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δε μετουσίωσε καμία σε γκολ. Θα μπορούσε κανείς να πει πως έκανε ένα από τα πιο γεμάτα της 30λεπτα μέχρι την άστοχη αλλαγή του Βιγιαφάνιες.

Το αποτέλεσμα, όμως, είναι αυτό που μετράει. Το γκολ δεν ήρθε και πέραν της πρώτης ήττας στο πρωτάθλημα από τις 20 Δεκεμβρίου, καταγράφτηκε ακόμα ένα στατιστικό με αρνητικό πρόσημο.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός δε σκόραρε μακριά από την έδρα του για πρώτη φορά από τις 21 Νοεμβρίου!

Τότε, η ομάδα του Μπόλονι είχε ηττηθεί 1-0 από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Κοινός παρονομαστής των δύο αναμετρήσεων; Ότι και τότε ο Παναθηναϊκός είχε πετάξει ένα ολόκληρο ημίχρονο, πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ και αφυπνίστηκε βγαίνοντας. Έχασε κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό και εκείνος δεν ήρθε. Υπήρχαν, μάλιστα, και τότε απουσίες. Ο Βέλεθ απουσίαζε και ο Σένκεφελντ είχε βγει με πρόβλημα στο ημίχρονο με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να παίξει με πειραματικό δίδυμο στα στόπερ για ένα ημίχρονο. Στο Αγρίνιο αυτό συνέβη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τη στιγμή που Πούγγουρας και Σένκεφελντ είχαν τεθεί εκτός μάχης.

Από εκείνο το παιχνίδι στο Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό μεσολάβησαν τα ματς με ΑΕΚ (2 γκολ), ΠΑΟΚ (1 γκολ), Απόλλωνα Σμύρνης (1 γκολ), Άρη (1 γκολ), Βόλο (2 γκολ), Ατρόμητο (3 γκολ), καθώς κι εκείνο με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Κύπελλο (1 γκολ).

Δηλαδή, ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα σε επτά διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια, σε μία περίοδο που στη Λεωφόρο δεν το είχε καταφέρει σε δύο περιπτώσεις (Αστέρας Τρίπολης, Λαμία). Πλέον ένα ταξίδι έμεινε για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και αυτό είναι στα Ιωάννινα. Εκεί οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΣ Γιάννινα έχοντας προηγουμένως παίξει με τους Ηπειρώτες τη ρεβάνς Κυπέλλου στη Λεωφόρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Έσπασε το τρομερό σερί – Το τελευταίο ματς που δε σκόραρε εκτός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.