ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 2-2: Σούπερ Χατζηγιοβάνης, μοιραίος Σάρλιγια (VIDS)

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός σκόραρε δύο φορές, αλλά ένα λάθος του Κροάτη αμυντικού στέρησε την ανατροπή και τη φιλική νίκη

Ενα εκρηκτικό δίλεπτο και μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Τάσο Χατζηγιοβάνη έμοιαζαν αρκετά για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στη φιλική νίκη επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Ωστόσο, λογάριαζε χωρίς τον… Σάρλιγια (2-2)

Οι «πράσινοι» ήταν ιδιαιτέρως κινητικοί από το ξεκίνημα του αγώνα και θα μπορούσαν να προηγηθούν στο διάστημα 14-17’, όταν οι Καρλίτος και Χατζηγιοβάνης έχασαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Λίγο αργότερα όμως (18΄), οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Ρουμπέν Πέρεθ στο χώρο του κέντρου και με το άπιαστο σουτ του Κατσαβέντα «έγραψαν» το 0-1 στην Καλλιθέα.

Παρά το αρχικό μούδιασμα, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς αντέδρασαν γρήγορα και συνέχισαν να κυκλοφορούν με ευχέρεια την μπάλα. Η καλή ανάπτυξη προεξέχοντος του Μαουρίσιο οδήγησε σε αρκετές φάσεις, με το γκολ να προέρχεται από μια στατική.

Ο σκόρερ των Κροατών, Κατσαβέντα «γκρέμισε» τον Φραν Βέλεθ μέσα στην περιοχή (39’) και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την μπάλα πήρε παραμάσχαλα ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, το σόου του νεαρού μεσοεπιθετικού δεν είχε ολοκληρωθεί, καθώς δύο λεπτά αργότερα, μετά από μπαλιά του Χουάνκαρ, εκείνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σαντίνι και αφότου τον ντρίμπλαρε ολοκλήρωσε την ανατροπή (42΄).

Παναθηναϊκός: Ντεμπούτο με… τσαφ για Σάρλιγια

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγοστές φάσεις, απόρροια και των πολλών αλλαγών στο παιχνίδι. Μια από αυτές ήταν κι εκείνη του Σβόνιμιρ Σάρλιγια. Ο Κροάτης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό και λίγο αργότερα έμελε να αποδειχθεί μοιραίος.

Ο Καρλίτος συνέχισε να προκαλεί κινδύνους, ενώ ο Μπουζούκης έφτασε κοντά στο 3-1 στο 70ο λεπτό.

Όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε τη νίκη, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Σάρλιγια, ο οποίος σε μια ανύποπτη φάση έκανε τσαφ και έδωσε την ευκαιρία στους Κροάτες να ισοφαρίσουν.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τους πράσινους να είναι βελτιωμένοι σε επίθεση και δημιουργία. Οι αμυντικές αδυναμίες όμως παραμένουν.

MVP: Στα 54 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης κέρδισε τις εντυπώσεις παό κάθε άποψη. Μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Λοκομοτίβα και φυσικά πρωταγωνιστής με τα δύο γκολ που πέτυχε. Η καλύτερη εμφάνιση του Ελληνα διεθνή στα φετινά φιλικά.

UP: Εξαιρετικοί οι Μαουρίσιο- Καρλίτος, με τον καθένα απ’αυτούς να προσφέρει στον τομέα του. Ο Βραζιλιάνος έλεγξε το κέντρο, ενώ ο επιθετικός των «πρασίνων» απείλησε ουκ ολίγες φορές, δημιουργώντας για τον εαυτό του.

DOWN: Στο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό, ο Ζβόνιμιρ Σάρλιγια συστήθηκε με τον χειρότερο τρόπο στον κόσμο της ομάδας. Τραγικό λάθος στο 87′ σε φάση που την έλεγχε. Ανησυχητικό μεν, αλλά ακόμα είναι νωρίς για να βγουν συμπεράσματα.

ΠΑΟΚ: Θρίλερ με Τζιοβίνκο – Ανέβασε τις απαιτήσεις του ο Ιταλός

Πεδίον του Άρεως: Συνελήφθη αλλοδαπή ως ύποπτη για τη φωτιά – Δύο οι απόπειρες εμπρησμού!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 2-2: Σούπερ Χατζηγιοβάνης, μοιραίος Σάρλιγια (VIDS)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.