ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Μόλις δύο γκολ εκτός έδρας!

Από τις 16 Σεπτεμβρίου η ομάδα του Δώνη δυσκολεύεται αφάνταστα να σκοράρει ως φιλοξενούμενη σε ροή αγώνα

Από το παιχνίδι στη Λάρισα, το «τριφύλλι» έχει να νικήσει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα (1-3). Ακολούθησε, βέβαια, απαιτητικό πρόγραμμα: Αστέρας Τρίπολης (1-1), ΠΑΟΚ (2-0), Ολυμπιακός (1-1) και Αρης (1-1).

Αν υπάρχει κάποια εξήγηση για τους 3 βαθμούς από τους 12 που διεκδίκησε σ’ αυτά τα 360 αγωνιστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός, είναι η αναποτελεσματικότητά του να βρει δίχτυα από open play.

Να δημιουργήσει στιγμές στους αντιπάλους του με συνδυασμούς, να βγάλει τελικές πάσες και σε θέσεις σκοραρίσματος τους παίκτες που είναι επιφορτισμένοι με τον ρόλο αυτό.

Στη θεσσαλική πόλη η κάθετη ασίστ του Μπουζούκη στον Γιόχανσον για το 0-1 είναι η τελευταία τελική πάσα που κατεγράφη, με τον Παναθηναϊκό φιλοξενούμενο.

Ακολούθησε το 0-2 με το σλάλομ του Σουηδού, ο οποίος πέρασε όλη την ΑΕΛ (ατομική ενέργεια δηλαδή) και το πέναλτι του Χατζηγιοβάνη.

Στην Τρίπολη η ισοφάριση ήρθε με πέναλτι του Μακέντα στις καθυστερήσεις, στην Τούμπα δεν μπήκε γκολ, στο Φάληρο η σουτάρα του Κάτσε έφερε τους «πράσινους» εμπρός στο σκορ. Πάλι ατομική ενέργεια. Το 1-1, τέλος, με τον Αρη έγινε με πέναλτι.

Συμπέρασμα: Σε 4 διαδοχικά παιχνίδια πρωταθλήματος εκτός, ο Παναθηναϊκός έχει 3 γκολ. Σε 360 αγωνιστικά λεπτά, τα 2 με πέναλτι.

Αν μπει στη μέτρηση και το ματς με τους «βυσσινί», σε 422 αγωνιστικά λεπτά οι «πράσινοι» δεν έχουν κανένα γκολ με συνδυασμό σε open play! Θέμα…

Παναθηναϊκός: Εντυπωσιακή υποδοχή στο Ηράκλειο (pics)

Παναθηναϊκός: Νίκη στο «Βαρδινογιάννειο» για την Κ19 (pic)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Μόλις δύο γκολ εκτός έδρας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.