ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Πλάνα από το ματς του 1993 με τη Σέλμπουρν (vid)

Οι «πράσινοι» είχαν επικρατήσει 2-1 και είχαν προκριθεί στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων

Σέλμπουρν-Παναθηναϊκός: Ένα video-ντοκουμέντο από τη ρεβάνς του 1ου γύρου του Κυπέλλου Κυπελλούχων της σεζόν 1993-94 κυκλοφορεί τις τελευταίες ημέρες στο διαδίκτυο.

Οι «πράσινοι» του Ίβιτσα Όσιμ είχαν επικρατήσει 3-0 στο ΟΑΚΑ και στις 29 Σεπτεμβρίου 1993 κλήθηκαν να υπερασπιστούν το συγκεκριμένο σκορ στο «Τόλκα Παρκ» του Δουβλίνου.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης του Χαραλάμπους άνοιξε το σκορ με εν κινήσει πλασέ στο 25ο λεπτό και ο Δημήτρης Σαραβάκος διπλασίασε το προβάδισμα με φάουλ στο 56’.

Ο Μπράιαν Μούνεϊ μείωσε στο 86ο λεπτό με φάουλ, αλλά με συνολικό σκορ 5-1 ο Παναθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Την παράσταση έκλεβε ένα μικρό πανό που έγραφε «Όσιμ ΠΑΟ» και φανέρωνε τη στήριξη μερικών φιλάθλων στο πρόσωπο του τότε προπονητή.

Στον επόμενο γύρο ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Δείτε το video με τα highlights του ματς με τη Σέλμπουρν:

Ο Γιώργος Βασιλειάδης στο Sportime για Athens Alive και Βοτανικό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Πλάνα από το ματς του 1993 με τη Σέλμπουρν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.