ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΑΟΧ/Κισσαμικός – Παναθηναϊκός 1-2: Πρώτος με περιπέτεια!

Οι «πράσινοι» νίκησαν, με 2-1, στα Χανιά τον ΑΟΧ/Κισσαμικό και με 7 βαθμούς πέρασαν ως πρώτοι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το «τρίποντο» που ήθελε με τα γκολ των Εμμανουηλίδη και Βέργου. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού, στη δεύτερή του συμμετοχή ως βασικός με τα πράσινα, έχασε και πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν και τη στήριξη των οπαδών τους στα Περιβόλια, συνάντησαν σημαντικά προβλήματα στην άμυνα από τους Κρητικούς. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Κακώς δεν μέτρησε γκολ του ΑΟΧ/Κισσαμικού στο 0-1, για χέρι που δεν υπήρξε του Αποστολόπουλου.

ΑΠΛΑ ΑΝΩΤΕΡΟΣ

Αν και με πειραματική, ελληνική, ενδεκάδα ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε προβλήματα συνοχής στο 45λεπτο. Προηγήθηκε με 1-0, με το γκολ του Εμμανουηλίδη, όντας απλά καλύτερος. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε τις ευκαιρίες του, όμως δεν μπόρεσε να τις μετατρέψει σε γκολ που θ’ άλλαζε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Ο σκόρερ των «πράσινων» είχε δοκάρι στο 3’, μετά από συνεργασία με τον Αποστολάκη. Όμως στο 7’ δεν άφησε ανεκμετάλλευτο τη λάθος επιστροφή του τερματοφύλακα των Κρητικών, Δασκαλάκη, κι από θέση τετ α τετ άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δοκάρι του Αποστολόπουλου στο 17’, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μεγάλη στιγμή στο 22’ για δεύτερο τέρμα. Ο δραστήριος Αποστολάκης βρήκε τον Βέργο, ο οποίος κατέβασε ωραία την μπάλα όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού είχε κι άλλη καλή στιγμή, με κεφαλιά, στο 33’. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός προσπάθησε να ξεμυτίσει, όμως το φάουλ του Αποστολόπουλου στο 36’ και το τετ α τετ του Ρίσκι στο 37’ σταμάτησαν επάνω στον Σωκράτη Διούδη.

ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΕ

Ισχύει αυτό και για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έζησε περιπετειώδες δεύτερο 45λεπτο, ισχύει και για τον Βέργο που αναζητούσε να «ματώσει» για πρώτη φορά τα αντίπαλα δίχτυα με τα πράσινα. Το παιχνίδι εξελίχτηκε πολύ ανοικτό και θα μπορούσαν να γίνουν τα πάντα. Στο 51’ δεν μέτρησε, κακώς, κανονικό γκολ του Ρίσκι. Δόθηκε, μετά από λάθος εκτίμηση του Χατζηθεοδωρίδη κι αναποτελεσματική έξοδο του Διούδη, χέρι στον Αποστολόπουλο. Από τον μηρό του οποίου, όμως, έφτασε η μπάλα στον Φινλανδό, άρα εσφαλμένη κρίνεται η απόφαση από τον διαιτητή Διαμαντόπουλο.

Στο 54’, πάντως, ο ίδιος παίκτης με τακουνάκι και στο τέλος μίας φάσης διαρκείας, όπου τίποτα δεν δούλεψε σωστά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ισοφάρισε προσωρινά με τον Αποστολόπουλο να πιστώνεται το σουτ – ασίστ! Από το 60λεπτο και μετά ο Δώνης γύρισε τετράδα πίσω (έγινε 4-3-3 το αρχικό 3-5-2). Είχε προηγηθεί το χαμένο πέναλτι του Βέργου (57’), που έπιασε ο Δασκαλάκης, έπειτα από χέρι του Σισέ σε γύρισμα του νεαρού επιθετικού. Ό,τι δεν πέτυχε ο φορ του Παναθηναϊκού τότε, το κατάφερε στο 75’. Μετά από ωραίο γυριστό του Παντελάκη, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Δασκαλάκης, σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι» και την τελική νίκη. Αλλά και την πρωτιά στον 3ο Όμιλο του Κυπέλλου.