ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Ο… σούπερ ήρωας Άλτμαν

Ο Ισραηλινός το ήθελε και τελικά... ξεκλείδωσε την ομάδα του στο ματς με τον Αστέρα

Στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, ήταν η πρώτη φορά που o Όμρι Άλτμαν άρχισε βασικός για τον Παναθηναϊκό μετά το ντέρμπι της 4ης Μαρτίου 2018 κόντρα στον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Πέρασαν, δηλαδή, 11 μήνες περίπου για να δει ξανά ενδεκάδα ο Ισραηλινός μεσοεπιθετικός.

Προηγήθηκε η επιστροφή του από τη δύσκολη επέμβαση στον χιαστό, η αντοχή που επέδειξε σε ορισμένες αναποδιές της αποθεραπείας, επιμονή και η βοήθεια που είχε από τους ανθρώπους του «τριφυλλιού».

Αυτό φάνηκε και στον πανηγυρισμό του μετά το γκολ επί του Αστέρα Τρίπολης, με τον Μάνο Κασαπάκη, υπεύθυνο φυσιοθεραπευτών στον Παναθηναϊκό.

Ο Όμρι Άλτμαν σημείωσε ένα όμορφο γκολ, με στοπάρισμα της μπάλας έχοντας πλάτη στην εστία και άψογη εκτέλεση εντός περιοχής, το οποίο στην οικονομία της σεζόν θα είναι πολύτιμο για τους «πράσινους». Αν δεν είχε μπει, πιθανώς να είχαν κολλήσει οι γηπεδούχοι σε μία ακόμη γκέλα.

Ο Γιώργος Δώνης έβλεπε στις προπονήσεις και στα λεπτά που πήρε στα προηγούμενα τέσσερα ματς Super League να το κυνηγά. Η θέληση, άλλωστε, του 25χρονου μεσοεπιθετικού είναι αποδεδειγμένη μετά απ’ ό,τι πέρασε.

Το νικητήριο γκολ του Άλτμαν αποτελεί ένα πακέτο 3 βαθμών για τον Παναθηναϊκό και μεγάλης ψυχολογικής τόνωσης για τον ίδιο.

Είχε να σκοράρει από τις 20 Ιανουαρίου 2018, στο 4-0 με την Κέρκυρα στη Λεωφόρο. Το μοναδικό τέρμα, το οποίο πρόλαβε να πετύχει το προηγούμενο έτος.

Ο Άλτμαν δικαιολογημένα, στα 60 λεπτά που αγωνίστηκε, ήταν ο ήρωας του Παναθηναϊκού και του ίδιου του εαυτού του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Ο… σούπερ ήρωας Άλτμαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.