Παρέλασε στην Πλατεία ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» υπέταξαν τον Πανιώνιο με 3-0, πετυχαίνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το δεύτερό τους διπλό στο πρωτάθλημα.

Ένας… κανονικός Παναθηναϊκός έκανε την εμφάνισή του στη Νέα Σμύρνη, με αποτέλεσμα να συμπαρασύρει τον Πανιώνιο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή του, σκοράροντας δύο από τα τρία συνολικά του γκολ (σ.σ. με Λουτσιάνο και Λουντ). Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν ν’ αντιδράσουν, μένοντας ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της 5ης θέσης.

Με περίσσιο ενθουσιασμό ξεκίνησε τον αγώνα ο Πανιώνιος. Προσπάθησε και προσέγγισε την περιοχή του Παναθηναϊκού, δίχως ωστόσο ν’ απειλήσει απτά την εστία του Βλαχοδήμου. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φωνές του Μαρίνου Ουζουνίδη ακούστηκαν σε… όλη τη Νέα Σμύρνη. Ως αποτέλεσμα των παρατηρήσεων που δέχθηκαν, οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους. Και μετά το πέρας του 15λεπτου, ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Μπορεί το «τριφύλλι» να μην δημιουργούσε την μεγάλη ή κλασική ευκαιρία, όμως στο 25ο λεπτό είχε ήδη τέσσερις τελικές (εκ των οποίων οι τρεις στο στόχο). Τη στιγμή που, στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν καταγράψει μόλις 1.

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, λίγο μετά πάντως, μετουσιώθηκε σε γκολ. Όταν στο 35’, συγκεκριμένα, ο Λουτσιάνο νίκησε τον Κότνικ, εκτελώντας πανέξυπνα κι από πλάγια θέση ένα απευθείας φάουλ. Αυτό, ήταν το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου με τα πράσινα, στην 5η του καταγεγραμμένη τελική στο πρωτάθλημα! Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν σταμάτησε εκεί! Τρία λεπτά μετά το 1-0 οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, χάρη στην εξαιρετική συνεργασία Λουτσιάνο-Λουντ και τη δυνατή εκτέλεση του Φινλανδού με το δεξί, μέσα από την περιοχή! Και γκολ και ασίστ στο πρώτο μέρος, λοιπόν, ο Νέβες!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος προσπάθησε να πιέσει, μπας και πετύχει γρήγορα κάποιο γκολ, το οποίο θα τον έβαζε ξανά στην εξίσωση του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αμυνόταν καλά, έκλεινε τις διόδους από τα πλάγια, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζει στον υπερφορτωμένα άξονα τους Νεοσμυρνιώτες. Παράλληλα, οι «πράσινοι» είχαν σαφή προτεραιότητα στα μετόπισθεν στην επανάληψη. Κυνηγώντας κατά βάση τις αντεπιθέσεις, για την επίτευξη πιθανού τρίτου τέρματος. Με την πάροδο του χρόνου ο Πανιώνιος συνειδητοποιούσε ότι δεν θα διεκδικούσε κάτι απ’ αυτό το ματς, με τον Παναθηναϊκό να τον περιμένει υπομονετικά στο δικό του τερέν. Το κερασάκι στην τούρτα έμελλε να βάλει ο Μολίνς, που έπειτα από φανταστική συνεργασία με τον Γιόχανσον, τσίμπησε την μπάλα και την πέρασε κάτω από τον Μπαντή για το τελικό 3-0!

MVP: Χωρίς δεύτερη σκέψη ο Λουτσιάνο Νέβες. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικός. Έβαλε το πρώτο γκολ με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε την ασίστ στον Λουντ για το 2-0 και γενικώς, ταλαιπωρούσε τους αμυντικούς του Πανιωνίου, κάθε φορά που ακουμπούσε μπάλα στα πόδια του. Από τα προηγούμενα παιχνίδια, κιόλας, ο Νέβες φαινόταν ότι είχε επανέλθει από το σοβαρό τραυματισμό του, σε πολύ καλή κατάσταση. Στη Νέα Σμύρνη, όμως, ο Λατίνος άσος ήταν το κάτι άλλο.

UP: Άλλο ένα ματς που ο Ρόμπιν Λουντ καθίσταται σημαντικός. Με το τέρμα που πέτυχε ο Φινλανδός έφτασε τα 5 στη φετινή Super League, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ για τον Παναθηναϊκό. Σε μία χρόνια που έχει κληθεί να παίξει από δεύτερος επιθετικός, μέχρι και… αριστερός μπακ (στο εντός έδρας παιχνίδι του πρώτου γύρου με τον Λεβαδειακό), ο Λουντ δεν δυσκολεύεται ν’ αναδεικνύεται, συνεχώς, σε πρωταγωνιστή για τους «πράσινους».

DOWNΌλος ο Πανιώνιος. Μετά το καλό ξεκίνημα στον αγώνα και την υπεροχή που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Νεοσμυρνιώτες δεν έδειξαν την απαιτούμενη πρόοδο. Σ’ ένα ματς που οι «κυανέρυθροι» έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για την πέμπτη θέση, αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Η εικόνα απογοήτευσης του Γρηγορίου, μετά το 2-0 του Λουντ, περιγράφει ακριβώς την εικόνα που έβγαλε στο τερέν ο Πανιώνιος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση. Προτίμησε να μην σφυρίζει πολύ, έτσι ώστε ν’ αφήνει το παιχνίδι να εξελίσσεται και να έχει ρυθμό. Είναι ενδεικτικό, μάλιστα, ότι στο ημίχρονο είχε σφυρίξει μόλις 12 φορές. Καλή απόδοση κι από τους βοηθούς του, που πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, έπιασαν τις περιπτώσεις οφσάιντ και για τις δύο ομάδες.

ΓΚΟΛ: 35’ Λουτσιάνο (0-1), 38’ Λουντ (0-2), 87′ Μολίνς (0-3)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14’ Σπιριντόνοβιτς, 19’ Δώνης, 31’ Μπανανά, 74′ Ντουρμισάι, 82′ Μουνιέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ (Μπαντής 46’), Βλάχος (Παπαγεωργίου 70’), Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Σαββίδης, Κόρμπος, Μασούρας, Οικονομίδης, Σπιριντόνοβιτς (Γεσίλ 59’), Ντουρμισάι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Ινσούα, Λουντ, Τζανδάρης, Κάτσε, Μουνιέ (Στάικος 86′), Λουτσιάνο (Χατζηγιοβάνης 84′), Δώνης (Μολίνς 72’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παρέλασε στην Πλατεία ο Παναθηναϊκός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.