ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 2-1: Βήμα πρόκρισης με ανατροπή!

Ο Πανιώνιος με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε τον ΠΑΟΚ και θα πάει για την πρόκριση στην Τούμπα

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, πετυχαίνοντας την ανατροπή στη Νέα Σμύρνη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ και τον Πασχαλάκη να κάνει ένα τραγικό λάθος στις καθυστερήσεις.

Ο Δικέφαλος έπαιξε με μία πρωτοεμφανιζόμενη ενδεκάδα με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να χρησιμοποιεί βασικούς τους Ινγκασον-Ολιβέιρα που έκαναν μία εξαιρετική εμφάνιση αλλά και τους Λύρατζη, Ενρίκε και Σβιντέρσκι με τον τελευταίο να σκοράρει ξανά ύστερα απο το τέρμα που είχε πετύχει απέναντι στον ΠΑΣ στην Τούμπα για το πρωτάθλημα.

Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η βροχή ήταν έντονη στη Νέα Σμύρνη με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να στέκεται εμπόδιο στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Στο 4΄ της αναμέτρησης ο Ολιβέιρα έκανε φοβερή ενέργεια και μπαλιά στον Λημνιό, ο τελευταίος έκανε το σουτ αφού πέρασε τον Κότνικ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Είκοσι λεπτά μετά ο Μασούρας πήγε να βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, ωστόσο ο Ίνγκασον πρόλαβε να τον κόψει εντυπωσιακά στο 24′ με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση. Το δεύτερο ημίχρονο όμως ξεκίνησε διαφορετικά καθώς στο 57΄ σε επίθεση του Δικεφάλου από τα αριστερά, λάθος του Κότνικ το εκμεταλλεύτηκε ο Σφιντέρσκι που έγραψε απο πολύ κοντά το 0-1.

Ωστόσο οι “ασπρόμαυροι” έριξαν στη συνέχεια τους ρυθμούς τους και το πλήρωσαν. Σε αντεπίθεση του Πανιωνίου, ο Τσιλούλης κέρδισε κατά κράτος τον Γιαννούλη μπήκε απο τα δεξιά δίνοντας στο δεξί δοκάρι στον Ντουρμισάι που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας 1-1 για τους “κυανέρυθρους”.

Στο 83΄ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι που δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έξω απο τη μικρή περιοχή καθώς ο Μαξίμοβιτς με προβολή έδιωξε σε κόρνερ ενώ τρία λεπτά μετά ο Πασχαλάκης με εντυπωσιακή απόκρουσε έσωσε την ομάδα του μετά απο όμορφο μακρινό σουτ του Σπιριντόνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν το γκολ της νίκης και δικαιώθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Σταυρόπουλου που έγινε που σκόραρε σε κενή εστία με πλασέ έξω απο την μικρή περιοχή, μετά απο γκάφα του Πασχαλάκη που έκανε τραγική έξοδο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου/Ενρίκε, Λύρατζης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Ντουρμισάι ήταν ο καλύτερος του Πανιωνίου και ο πρωταγωνιστής της ισοφάρισης των “κυανέρυρθων”. Απο τα πόδια του Αλβανού ξεκίνησε η αντεπίθεση για το 1-1 και αυτός ήταν που σημείωσε στο τέλος και το γκολ.

ΠΑΝΩ: Παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο ο Σέρτζιο Ολιβέιρα έδειξε την ποιότητα του με εκπληκτικές μεταβιβάσεις αλλά και σωστές τοποθετήσεις. Το θετικό για τον ΠΑΟΚ είναι πως ο Πορτογάλος έδειξε ότι είναι έτοιμος να προσφέρει. :

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Σάχοφ (Μίσιτς), Ολιβέιρα, Πέλκας (73΄ Ελ Καντουρί), Λημνιός, Ενρίκε (80΄Ακπόμ), Σφιντέρσκι

Πανιωνίου: Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (67΄Μαξίμοβιτς), Κόρμπος, Κούρντι (77΄Καμαρά), Τσιλούλης, Μακρύλλος (67΄Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Ντουρμισάι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 2-1: Βήμα πρόκρισης με ανατροπή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.