Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Προοδευτική – Πανιώνιος 1-2: «Δραπέτευσε» από το «κλουβί» με αμφισβητούμενο πέναλτι!

Δείτε το βίντεο της αναμέτρησης

Το 2χ2 έκαναν οι Νεοσμυρνιώτες στο πρωτάθλημα που κάθε άλλο παρά… ψαρωμένοι έχουν μπει στη Γ’ εθνική.

Σε ένα ντέρμπι με άρωμα Super League, ο Πανιώνιος νίκησε την Προοδευτική με 2-1 και πανηγύρισε τη δεύτερή του νίκη στον 6ο όμιλο, με τους «βυσσινί» να έχουν κακή πρεμιέρα (ρεπό την 1η αγωνιστική).

Οι πιτσιρικάδες του Δημήτρη Κοροπούλη έδειξαν και πάλι εξαιρετικό πρόσωπο. Οι Σταμάτης και Γροντής, χρίστηκαν σκόρερ για τον «Ιστορικό», ενώ ο Μούντριχας αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού λίγο πριν το τέλος.

Στα του αγώνα, ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ μόλις στο 1΄ λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας της Προοδευτικής που έβγαλε τον Σταμάτη τετ-α-τετ με τον Κατσούλη.

Η Προοδευτική όμως δεν άργησε να απαντήσει, καθώς μόλις στο 6’ λεπτό ισοφάρισε με σουτ του Κυριαζή εκτός περιοχής, κάνοντας το 1-1.

Από κει και ύστερα η ένταση στο παιχνίδι ανέβηκε και, αν και δεν υπήρχε ρυθμός, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες.

Η ισορροπία αυτή έσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’ λεπτό, όταν μετά από προσπάθεια του Νίνο, ο διαιτητής έδωσε ένα αυστηρό πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γροντής, ο οποίος, παρόλο που ο Κατσούλης μάντεψε σωστά τη γωνία της εκτέλεσης, ευστόχησε και έκανε το 1-2.

Σκορ το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα πάρα τις όποιες προσπάθειες της Προοδευτικής να σώσει τον βαθμό, με κεφαλιά του Δηλαβέρη στο 81’ και το μακρινό σουτ του Ζαχαράκη στο 92’ να περνάνε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στουρνάρα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Γιάννης Δρακωνάκης): Κατσούλης, Βασιλείου, Μαούνης, Τζανιδάκης, Κριστάν, Βαλιουτής, Κυριαζής, Θεοδωρίδης, Μανωλιάς, Παλάτσιος (45’ Δηλαβέρης), Κοντός (60’ Γαβράς).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Κοντοες, Λαμψίας, Σταμάτης, Ζάχι, Νίνο (66’ Γκουτσάκης), Ξιγκόρος, Μπρέγκου, Γροντής, Μούντριχας (85’ Δρίτσας), Ζούλιας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προοδευτική – Πανιώνιος 1-2: «Δραπέτευσε» από το «κλουβί» με αμφισβητούμενο πέναλτι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.