ΠΑΟΚ BC

Φάλκο Σομπατέλι – ΠΑΟΚ 76-66: Νέα ήττα για τον Δικέφαλο

Τη δεύτερή του ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ από την Φάλκο Σομπατέλι από την Ουγγαρία για την δεύτερη αγωνιστική του BCL

Τη δεύτερή του ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά από την Φάλκο Σομπατέλι από την Ουγγαρία για την δεύτερη αγωνιστική του BCL.

Ο Δικέφαλος ήταν κακός στην επίθεση, χωρίς ριμπάουντ στο δεύτερο μέρος, χωρίς κάποιον παίκτη σε καλή μέρα και με νεκρά διαστήματα στην τέταρτη περίοδο.

Αν και μπήκε πολύ συγκεντρωμένος, με τον Εγκεκέζε να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε με τον Παναθηναϊκό, πήρε προβάδισμα με 2-7 στο 3′, αλλά οι Ούγγροι με τον Περλ δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει με 16-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ένα σερί 11-ο έβαλε την Φάλκο μπροστά με 22-20 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Φλεβαράκη αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Εγκεκέζε, μία βολή του Σμιθ και ένα καλάθι του Μπεστ με την λήξη, πήγε με το +4 στο ημίχρονο (32-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε αρκετά. Με την είσοδο του Τσόχλα στο παιχνίδι, ο Δικέφαλος βρήκε σκορ και καλή δημιουργία, με αποτέλεσμα μετά από καλάθι και φάουλ του Ουίγκινς στην τελευταία επίθεση των «ασπρόμαυρων», να πάει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με 55-56.

Στην τέταρτη περίοδο, η Φάλκο πέρασε μπροστά στο σκορ και το διεύρυνε ακόμα και στους 5 με 61-56, 7 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Δικέφαλος με τους Λιούις και Σμιθ να ξυπνάν σε εκείνο το σημείο, κατάφερε και επέστρεψε στον αγώνα, μειώνοντας σε 63-62, 3:41 πριν το τέλος του.

Η Φάλκο δεν πανικοβλήθηκε και με καλές άμυνες σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του ΠΑΟΚ, ξαναπήγε στο +7 με 69-62 στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, δεν βρήκε μεγάλα καλάθια στο τέλος του ματς, χάνοντας με 76-66 από την Φάλκο, που ήταν καλύτερη όταν η μπάλα έκαιγε!

Τα δεκάλεπτα: 16–20, 32–36, 55–56, 76–66

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φάλκο Σομπατέλι – ΠΑΟΚ 76-66: Νέα ήττα για τον Δικέφαλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.