ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ: Ήττα στο τελευταίο του φιλικό

Την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά παιχνίδια γνώρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 87-86 από την Ρίσλκι στον τελικό του διεθνούς τουρνουά «55 years Samel-90», που διεξάγεται στο Samokov της Βουλγαρίας. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων, αλλά το γεγονός ότι οι παίκτες του φορτώθηκαν με αρκετά...

Την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά παιχνίδια γνώρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 87-86 από την Ρίσλκι στον τελικό του διεθνούς τουρνουά «55 years Samel-90», που διεξάγεται στο Samokov της Βουλγαρίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων, αλλά το γεγονός ότι οι παίκτες του φορτώθηκαν με αρκετά φάουλ νωρίς στο παιχνίδι, βοήθησε τη Ρίσλκι να φτάσει στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα, παίρνοντας διαφορά 17 πόντων στην πρώτη περίοδο (17-34), ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 22 πόντους (17-39), με τον Aaron Best να φτάνει πολύ γρήγορα στους 10 πόντους. Η Ρίσλκι προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε ως ένα σημείο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να προηγείται με 41-53.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠAOK δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός σε επίθεση και άμυνα, με τη Ρίσλκι να ισοφαρίσει σε 67-67 στο 28΄, πριν πάρει και πάλι ο ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 71-76 στο 30΄. Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟK συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 38΄, όταν ένα τρίποντο του Zhelev έδωσε το προβάδισμα στην Ρίσλκι με 87-85.

Ο Wiggins είχε 1/2 βολές 12″  πριν το τέλος, με τον Bozov να αστοχεί και στις 2 λίγο αργότερα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο JeQuan Lewis ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα να πάρουν οι Βούλγαροι τη νίκη με 87-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-34, 41-53, 71-76, 87-86

Ρίσλκι: Hadzhirusev 3 (1), Brown 26 (4), Johnson 8 (1), Zhelev 19 (4), Bozov 11 (1), Vasov 8 (2), Dudev 2, Mihaylov 3 (1), Zohore Bergstedt 7

ΠΑΟK: Lewis 6 (1), Smith 11 (2), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Best 21 (4), Wiggins 16 (1), Egekeze 8 (2), Σαρικόπουλος 11, Knowles 6

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Ήττα στο τελευταίο του φιλικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.