ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ: Καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε τη Βενέτσια!

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να μπει σε μπελάδες και να χάσει ένα δικό του παιχνίδι με τη Βενέτσια, αλλά ήταν ψύχραιμος στο τέλος κι έφτασε δίκαια στη νίκη με 77-76!

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε στο τέλος τη Βενέτσια με 77-76 και ανέβηκε έτσι, έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση του ομίλου του δεύτερου ομίλου του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει από την αρχή το παιχνίδι. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν μπροστά με 25-17.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το ρυθμό του και κράτησε τη διαφορά στις ίδιες τάξεις με το ημίχρονο να βρίσκει την ελληνική ομάδα μπροστά με 46-37.

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο, ήρθαν τα… πάνω κάτω! Ο ΠΑΟΚ έκανε κάκιστες επιλογές στην επίθεση με πολλά λάθη, έπαιξε κακή άμυνα και η Βενέτσια με ένα επιμέρους 17-9 υπέρ της, μείωσε στον πόντο 55-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εκτυλίχθηκε ένα… θρίλερ. Η ιταλική ομάδα έκανε ένα σερί 7-0 και πέρασε 61-55 μπροστά. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήρε τάιμ άουτ, «ξύπνησε» τους παίκτες του και ο ΠΑΟΚ αντέδρασε.

Μείωσε γρήγορα τη διαφορά, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ για αρκετή ώρα και 03:40 πριν από το τέλος, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με καλάθι και φάουλ του Χρυσικόπουλου (68-67).

Στη συνέχεια μπήκαν κάποια κρίσιμα καλάθια και πάλι από τον Χρυσικόπουλο, Γκος και Γκάρετ και παρά την προσπάθεια της Βενέτσια στο τέλος, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο νικηφόρο 77-76. Μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με τρίποντο από το κέντρο του Χέινς!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76

Basketball Champions League: Το πανόραμα

ΠΑΟΚ : Να συνεχίσει τον «καλπασμό»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε τη Βενέτσια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.